Netrapme naše oči u počítače

Počítače se staly naprosto nedílnou součástí většiny dnešních domácností. Trávíme u nich čím dál tím více času a bez ohledu na to, jestli je to jen tak pro zábavu či z povinnosti, naše oči trpí. A to si může vybrat v pozdějších letech dosti nepříjemnou daň.

Velká část problémů vychází z toho, že oči jsou přirozeně zvyklé pozorovat spíše odlehlejší objekty a nebo zaostřovat na různé vzdálenosti. U počítače je ale neustále upíráme na relativně malou a hlavně blízkou plochu. A to pro ně není ani přirozené ani příjemné. Jedním z efektů, který je možno pocítit velmi rychle, je nadměrné vysoušení. Tady je velmi důležité si hlídat, aby místnost ve které pracujeme byla kvalitně větraná, nepřesušená a také aby teplota v ní byla někde mezi dvaceti a dvaceti třemi stupni. Ale vše takto jednoduše ovlivnit nejde. Mimo jiné i proto, že během přenášení pohledu z monitoru na klávesnici  či myš oči přimhouříme, což mozek vnímá jako mrknutí a ke skutečnému mrknutí, které zvlhčuje rohovku signál ve správném intervalu nedá. To že naše oči jsou vysušené, lze poznat podle různých příznaků. Patří mezi ně svědění, pálení, pocit něčeho pod víčkem, opuchlé oči a také světloplachost. Méně chráněné oko může být také obětí různých parazitů, baktérií a virů. Další věcí, která zrak unavuje, je neustálá změna světelných podmínek, které musí z velké blízkosti řešit. K tomu se přidává i problém s velmi častým špatným sezením u počítače, jež z dlouhodobého hlediska může pokřivit páteř. Ta může vyvolávat bolení hlavy a rozostřené vidění.

Jak je vidět, problémů s  očima přináší práce s počítačem mnoho. S postupným odchodem CRT monitorů se sice náš zrak namáhá méně, jenže zase se zvyšuje čas, který u počítače trávíme a ve finále nula od nuly pojde. Pokud nosíme brýle, tak rozhodně je potřebné mít antireflexní úpravu, neboť ta námahu zraku sníží. Dále při práci s počítačem je nutno si dělat různé malé přestávky. Je dobré se zvednout a vůbec odejít od pracovního stolu, neuškodí, když si stoupneme k oknu a rozhlédneme se do okolní krajiny. Samozřejmě toto je možné v domácích podmínkách, v práci by asi na člověka při častém tělocviku koukali dost divně. Proto je možné dělat i různé cviky s okem přímo na místě. Stačí odlepit zrak od počítače a střídavě zaostřovat na něco v dálce a něco, co je blízko. Pak ještě koukáme nahoru a dolu a doleva a doprava a nakonec očima koulíme po a proti směru hodinových ručiček. Tyto cviky mají pozitivní vliv nejen na zrak, ale také na svaly na zádech a na krku a na celý organismus. Je dobré jednou za čas výrazněji zamrkat, díky tomu uvolníme lícní svaly a navlhčíme rohovku. Pracovní pozadí na monitoru by nemělo být tmavé, stejně tak dokumenty či stránky, které prohlížíme by měly být spíše černý text na bílé ploše než opačně. Výběr kvalitní židle k práci a správné sezení je samozřejmostí. Ale o tom někdy jindy.