Jídlo pro dobré spaní

Asi většina lidí si řekne, že nadpis tohoto článku je nějaký nesmysl. Přeci každý ví, že před spaním bychom neměli jíst, protože to není zdravé a bude se nám s plným břichem špatně usínat. To je určitě pravda, poslední velké jídlo bychom si měli dopřát dvě až čtyři hodiny (tady se v přesném určení času odborníci trochu rozchází) před spaním a večeře by měla být pokud možno lehce stravitelná. Ale jsou některé potraviny, které usínání a spánek dokážou vylepšit – můžeme si je dát k večeři nebo jen jako velmi malý mls před tím, než si půjdeme večer vyčistit zuby.

Banány – jsou dobrým zdrojem hořčíku a draslíku. Nedostatek těchto dvou minerálů může v noci vyvolávat křeče a také syndrom neklidných nohou. V banánech najdeme i tryptofan, který lidský organismus nedokáže vytvářet. Ten v krevním oběhu zvyšuje produkci serotoninu. Díky němu se lidský organismus dokáže uvolnit a tím pádem i lépe usnout.

Mozarella – je výtečným zdrojem tryptofanu a navíc v ní najdeme melatonin, který pro dobrý spánek také extrémně důležitý – na pravidelný přísun tohoto hormonu by měli dbát hlavně starší lidé, protože s přibývajícími lety ho organismus vytváří stále méně.

Mandle – pouhá hrstka mandlí organismu dodá přibližně čtvrtinu dávky hořčíku, kterou naše tělo potřebuje. Jsou také zdrojem tryptofanu a najdeme v nich vitamíny ze skupiny B, které pomáhají uklidňovat nervovou soustavu. I jiné ořechy jsou dobrým zdrojem tohoto minerálu, jen stejně jako u mandlí je lepší jíst verzi nepraženou a nesolenou.

Losos – je sice tučnější, ale od večeře nám bez problémů vytráví, zvláště pokud přílohou bude jen nějaký lehký salátek (místo lososa si můžeme na střídačku dopřát i jiné tučné mořské ryby). Je skvělým zdrojem omega 3 kyselin, které zlepšují fungování mozku a pomáhají usnout. V této rybě najdeme i vitamín B12, který prospívá fungování nervové soustavy.

Ovesné vločky – jsou dobrým zdrojem tryptofanu a serotoninu. Když je budeme kombinovat s trochou teplého medu a mléka, které už prabáby doporučovaly jako dokonalý uspávací prostředek, klidná a probouzením nepřerušovaná noc je téměř zaručena.

Višně – jsou dobrým zdrojem melatoninu. Přímo před spaním je ale lepší si místo ovoce dát malou skleničku nepříliš studeného džusu nebo kvalitního sirupu.