Když chceme zdravé ledviny

Naše celková forma v nemalé míře závisí i na správném fungování ledvin. Měly by celé dny i noci pilně pracovat a očišťovat krev od škodlivých látek, které jsou následně vylučovány močí. K tomuto orgánu bychom měli přistupovat s respektem a také o něj neustále správnou životosprávou pečovat. Protože když ledviny přestanou správně fungovat, může dojít k velmi závažným a v některých případech i fatálním zdravotním potížím.

1. používejme pokud možno minimum soli. Na talíři pokud možno již nepřisolujme, během vaření se ji snažme co nejvíce nahradit kořením. Z jídelníčku odstraňme většinu polotovarů, uzenin, vyhýbejme se stravovnám, kde podávají přesolené pokrmy (což se týká převážně různých fast foodů, ale bohužel i nejedné normální restaurace).

2. hlídejme si svou váhu. Nadváha může vést k mnoha různým závažným zdravotním problémům, které v důsledku mohou omezit či poškodit funkci ledvin. V jídelníčku musíme omezit zvířecí tuky, smažená jídla a samozřejmě cukr i sacharidy obecně.

3. pravidelná fyzická aktivita je základ zdraví a tím pádem má velký vliv i na správné fungování ledvin. Navíc nám pomůže udržet váhu pod kontrolou. Nemusíme si objednávat osobního trenéra či se zapisovat do nějakých sportovních center. Tělu stačí pravidelné procházky, jízda na kole, běhání a jiné aktivity, které nezaberou až tolik času. Samozřejmě, ranní rozcvička navíc nikomu ještě neuškodila.

4. nikotin je nepřítel celého lidského těla a tím pádem i ledvin. Škodí i pasivní kouření.

5. pokud možno omezme a nebo se úplně vyhýbejme alkoholu. Zbytečně ledviny zatěžuje a může se stát příčinou mnoha zdravotních potíží.

6. ledviny nemají rády chlad. Měli bychom se oblékat podle toho, jak je za oknem a ne podle příkazů nějakých módních guru. Po koupání se rychle převlékněme z mokrých plavek.

7. zadržování moči ledvinám moc neprospívá. Na záchod bychom měli chodit vždy, když cítíme takovou potřebu. Čím déle držíme moč v měchýři, tím více dochází k množení různých bakterií a tím pádem se výrazně zvyšuje riziko různých zánětů – ty nesmíme přecházet, hned při prvních příznacích zvýšíme příjem tekutin, nasadíme bylinky, klikvu či brusinky a pokud potíže během dne nezmizí, okamžitě musíme zamířit k lékaři.

8. léky jezme jen když musíme. Pokud možno je bereme pouze pokud je předepíše lékař (a přesně tak jak on určí), jestliže se snažíme o samoléčbu banálních onemocnění, nikdy nepřekračujme dávky napsané na příbalovém letáčku.

9. měli bychom chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Mnoho onemocnění ledvin se rozvíjí velmi pomalu a dá se říci, že bez nějakých jednoznačných vnějších příznaků. Ale lze je zjistit díky rozboru moči. Při prohlídkách se navíc kontroluje i tlak a hladina cukru, které také mají vliv na funkci ledvin.

10. pijme dostatek tekutin. Nejlepší je voda, dobré jsou i čerstvé ovocné či zeleninové šťávy nebo bylinkové čaje. S klasickým černým čajem či kávou bychom měli být opatrní, vyhýbejme se pokud možno různým barevným chemikáliím s bublinkami neboli limonádám.