Pocení je zdravé

Pot se nám převážně automaticky spojuje s nepříjemným pocitem a zápachem. Proto většinou děláme vše, co je v našich silách, abychom se pocení a jeho doprovodným jevům vyhnuli. Prodeje deodorantů a různých parfémů stoupají, jejich producenti si radostí mnou ruce, ale naše tělo až tak moc nadšené není. Protože pocení je do určitého stupně zdravé a dá se i říci, že nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Podívejme se na šestero nejdůležitějších důvodů.

1. jak prokázali vědci na Michiganské univerzitě ve Spojených státech, dobře fungující potní žlázy mají schopnost ovlivňovat rychlost hojení různých ran, vředů odřenin a popálenin. Jejich tvorbu ovlivňuje mimo jiné pravidelná fyzická aktivita.

2. pocení pomáhá odstraňovat z těla různé škodlivé látky, které se v něm s postupem času hromadí nejen díky nezdravému jídlu či pití nebo nevhodnému životnímu stylu, ale proto, že žijeme v nepříliš čistém životním prostředí.

3. pokud tělu dopřejeme pravidelný pohyb a správný pitný režim, díky potu vylučovanému při fyzické námaze  mírně ulevíme svým ledvinám a omezíme riziko vzniku ledvinových kamenů. Pitný režim je velmi důležitý, bez něj bychom naopak ledviny zatěžovali a zvyšovala by se krystalizace močových solí.

4. pocení má s mírnou nadsázkou podobné účinky jako antibiotika. V případě mnoha onemocnění urychluje léčbu a pomáhá snížit horečku. Ale samozřejmě všeho s mírou. Nemocného člověka bychom neměli nechávat propoceného jak myš, protože při libovolném „ofouknutí“ se může jeho zdravotní situace zhoršit.

5. pot zdravého člověka se správnou životosprávou a jídelníčkem do určité míry omezuje vznik akné tím, že likviduje a zpomaluje množení bakterií, které jsou za tento kožní problém spoluzodpovědné.

6. pocení samozřejmě pomáhá ochlazovat organismus. Kdyby ne to, jeho teplota by neustále rostla a došlo by ke kolapsu všech orgánů.

Samozřejmě to vše se týká normálního vylučování potu. Nadměrné pocení v normálních situacích (netýká se to samozřejmě sauny, kde schválně vyvoláváme pot, aby nám pomohl očistit organismus a zlepšit jeho obranyschopnost) může být pro zdraví škodlivé, protože při nedoplňování tekutin dochází k dehydrataci organismu, který navíc z potem nepřichází pouze o škodliviny, ale také o část užitečných minerálů, které pak musíme doplnit.