Pohankové matrace a polštáře

Naprostá většina lidí si kupuje matrace pružinové a nebo vyplněné nějakým druhem pěny. Někdy se díváme i na to, jaké mají zdravotní vlastnosti. Ale v posledních letech se objevují i netradiční výplně, které získávají čím dál tím větší oblibu. Mezi takovou zvláštnost patří matrace vyplněné pohankovými slupkami. Nabízí se také různé polštáře či opěrky, které využívají stejný materiál. Podívejme se na to, proč je doporučuje hodně odborníků na přírodní a zdravý život.

Nejedná se o nějakou módní hloupost, kterou si někdo vycucal z prstu a za pár let po ní ani pes neštěkne. I když to tak pro někoho může na první pohled vypadat. U nás výplně z pohankových slupek jsou málo známou novinkou, to je fakt. Ale druhým faktem je to, že se jedná o tradiční materiál využívaný na dálném východě přesněji v Japonsku. A země vycházejícího slunce je také státem, kde se velké množství lidí dožívá velmi vysokého věku. Takže jejich názory na zdravý život je docela rozumné zohlednit.

Výhody pohanky jsou následující. Pro alergiky, ale nejenom, je určitě příjemnou zprávou, že se díky obsahu taninů „nekamarádí“ s roztoči a různými bakteriemi. Navíc se svobodně přesypává a tím pádem ideálně přizpůsobuje potřebám našeho těla. Zvláště u polštáře to má velký význam, protože člověk za noc neustále mění svou polohu a tak velmi často z něčeho příjemného a nadýchaného naplněného klasickým materiálem máme ráno nepříliš pohodlnou destičku. To se u pohankových slupek nestane. Takže spíme výrazně pohodlněji a také šetříme naši páteř. Jsou vhodné i pro lidi upoutané na postel, protože chrání před proleženinami. Také zlepšují prokrvení, posilují imunitu a přináší úlevu při různých revmatických potížích. Existují i teorie, že nás chrání před škodlivými účinky elektromagnetického záření. To vydávají elektrické přístroje, kterými jsou moderní domácnosti přeplněné.

Různé polštářky či opěrky mohou být velmi užitečné pro každého, kdo tráví dlouhou dobu za volantem a nebo sedí u počítače. Podobně jako při spaní si díky nim uleví naše namáhaná páteř. Údržba je velice snadná. Jednou za čas vysypeme náplň a necháme pořádně proschnout a vyvětrat. V mezičase vypereme a vysušíme povlak a nakonec do něj pohankové slupky vrátíme. A můžeme si zase vychutnat zdravé spaní.