Pokojové rostliny pro zdraví

Pokojové rostliny nemusí sloužit pouze zkrášlení domácností. Jejich funkce je mnohem širší a jak ukazují i různé vědecké výzkumy, v některých situacích mohou přímo prospívat našemu zdraví. Podívejme se na tento nepříliš známý fenomén trochu podrobněji.

Asi každý ví, že v rostlinách probíhá zvláštní chemický proces, který nazýváme fotosyntéza.  Zjednodušeně řečeno, díky působení slunečního světla rostliny začínají vytvářet cukry a spotřebovávají přitom kysličník uhličitý  a vodu. Vedlejším efektem této reakce je také vznik kyslíku, který je nezbytný pro lidský život.  Je sice pravda, že v noci jeho malou část zase spotřebují, ale příběhy o tom, jak se někdo udusil kysličníkem uhličitým během spánku v místnosti plné květinek jsou pouhý mýtus. Navíc existují i rostliny, které kyslík vytváří také v noci. Je to například aloe stromovitá, tchýnin jazyk, vánoční a velikonoční kaktus.

Tvorba kyslíku není jediný pozitivní přínos pokojových rostlin pro naší domácnost. Mají také schopnost pohlcovat různé škodliviny, vznikající nadměrným množstvím chemie a umělých látek v našem okolí. Také mají antibakteriální a antimykotické účinky, významnou roli v tomto případě hrají fytoncidy, které se občas označují jako přírodní antibiotika.  Díky absorpčním a léčivým vlastnostem po čase můžeme zjistit, že nás výrazně méně bolí hlava, nemáme tolik potíží s krční i nosní sliznicí a omezil se výskyt zánětu spojivek. V rozumné míře také přispívají k regulaci vlhkosti ovzduší, zvláště pokud máme příliš suchou domácnost (klasické panelákové byty tento problém znají asi velmi dobře). Velmi dobré očistné vlastnosti má například břečťan, dracéna, ledviník, fíkus nebo lopatkovec.

Na pokojové květiny si ale také musíme dávat trochu pozor. Zvláště u dětí by neměly být různé jedovaté rostliny či cokoliv s hezkými barevnými plody, protože nikdy nevíme, kdy našeho rozverného drobečka napadne, že by je mohlo například okusovat. Také alergici musí být trochu opatrnější. Za nevhodné se obecně považuje vše, co má hodně hezkých velkých květů tudíž i spoustu dráždivého pylu. Pokud nás trápí alergie, tak nejbezpečnější je  pěstování rostlin v hydroponii.