Proč se nám špatně spí

Podle různých výzkumů má problémy se spánkem čtyřicet až padesát procent populace. V některých případech se jedná o potíže spojené se zhoršeným zdravotním stavem, ale velmi často se nám špatně spí jen proto, že máme jeden nebo i více špatných návyků. Stačí je vyeliminovat a situace by se měla doslovně ze dne na den zlepšit.

Alkohol

Tak zvaný panáček na spaní je pro mnoho lidí každodenní realitou. Někdo se dokonce před spaním pravidelně na dno korbelu podívá pečlivěji. Je sice pravda, že člověk pod vlivem alkoholu převážně mnohem rychleji usne, ale není to kvalitní spánek. Většinou se pak během noci budíme víckrát (v druhé polovině noci organismus se probere a začne alkohol zpracovávat a odstraňovat) a ráno vstaneme unavení. Velmi často pak ještě se potřebujeme během dne tak zvaně dospat, zvláště pokud večerní popíjení bylo intenzivnější.

Světlo

Někteří lidé rádi usínají při rozsvíceném světle nebo například při blikající televizi. Z hlediska dobrého spánku to ale není moc dobrý nápad. Organismus je zmatený a produkuje mnohem méně melatoninu, který mimo jiné odpovídá za to, že se dobře vyspíme. Podle výzkumů spaní při rozsvíceném světýlku může následující den vyvolávat i depresivní stavy. Usínání při televizi zase vytváří v podvědomí tlak na to, abychom se v noci probudili a šli televizi vypnout.

Pospávání

Krátké zdřímnutí během dne nás může hezky uvolnit a doplnit energii. Ale nic se nemá přehánět. Denní pospávání by nemělo trvat déle než dvacet až třicet minut. Odborníci také doporučují, abychom si nelehali po šestnácté hodině. Pokud jsme velmi unaveni, mnohem rozumnější je jít dřív spát.

Kofein

Milovníci různých nápojů obsahujících kofein a nebo jiné povzbuzující látky by si měli dávat večer pozor. Někteří lidé sice nemají problém po kávě usnout, ale takový spánek nepomůže k dostatečné regeneraci organismu. Povzbuzující účinky kofeinu trvají kolem šesti hodin, během té doby je zpomalená produkce melatoninu a také naše orgány se nedokážou dostat do dokonale klidového stavu.

Nepravidelnost

Lidský organismus má rád ustálený řád. Proto mu také nejvíc vyhovuje, když každý den chodíme spát a vstáváme ve zhruba stejný čas. V takové situaci se ve správnou chvíli zapnou takzvané vnitřní biologické hodiny a mysl i tělo jsou na spaní dobře připravené. Pokud neustále chodíme spát o různých hodinách, tělo neví, ve které chvíli má začít s uvolňováním uklidňujících hormonů.

Sacharidy

Před spaním bychom se měli vyhnout konzumaci sacharidů. Růst hladiny cukru a následně i tlaku narušuje správné fungování hormonů. Jejich úroveň v těle bude nepravidelně růst a klesat, což bude mít za následek, že se nám bude špatně spát a budeme se také během noci probouzet. Podobně účinkují i celozrnné produkty. Naopak uklidňující efekt mají bílkoviny. Ale stejně obecně je lepší před spaním nejíst, protože organismus by si měl v noci odpočinout a ne vydávat energii na trávení.

Prášky na spaní

Paradoxně léky, které se předepisují pro lepší spánek, ho mohou… zhoršit. Krátkodobě sice dokážou přinést úlevu, ale pokud je budeme polykat pravidelně, zdraví budou spíše škodit. Navíc lidský organismus si na ně dokáže postupem času zvyknout a potíže s nespavostí potom jen zesílí.

Nucení se ke spánku

V ideální situaci bychom měli usínat velmi krátce poté, co zhasneme světlo. Ale někdy to z různých příčin nejde a tak se převalujeme z boku na bok a pokoušíme se usnout. Pokud takový stav trvá déle než půl hodiny, místo zbytečných snah usnout, které se sice nakonec většinou podaří, ale spánek je kvůli narušení normálních cyklů velmi nekvalitní, je lepší vstát a vyjít z ložnice. Můžeme se pak trochu protáhnout, něco si přečíst a k novému pokusu usnout přistoupíme až po čtyřiceti pěti minutách až hodině.