Jak správně spát

Příčin nespavosti je mnoho. Může se jednat o stres, pracovní problémy, únavu, přepracování a nebo vedlejší příznak nějakého onemocnění. Jenže ve velmi mnoha případech potíže s usínáním způsobují různé špatné návyky, které si s sebou neseme už od dětství. Proto by se každý měl naučit správně spát.

1. pokusme se jít spát vždy ve stejnou hodinu. Povolena je přibližně půlhodinová odchylka.

2. poslední jídlo bychom si měli dávat nejpozději tři hodiny před spaním. Pokud tento čas bude kratší, výrazně hůře se nám bude usínat.

3. několik hodin před spaním se vyhýbejme alkoholickým nápojům. Je pravda, že díky nim se leckdy podaří mnohem rychleji usnout, ale spánek nikdy nebude kvalitní a v noci se budeme mnohem častěji budit.

4. to samé se týká i nikotinu či kofeinu a jiných povzbuzujících látek. Každý člověk na ně reaguje na první pohled trochu jinak, ale chování organismu je téměř vždy stejné. I když se někomu po tabáčku či espressu lépe usne, tělo ve skutečnosti proti tomu protestuje.

5. před spaním bychom měli pořádně vyvětrat, během teplých dnů nechávejme okno otevřené či pootevřené – samozřejmě pokud nám to hluk či zápachy a prašnost bydliště umožňují.

6. dobře spát pomáhá i nějaká jemná uklidňující vůně – na většinu lidí účinkuje jalovec, levandule, růže a máta. Pozor, vůně by měla vycházet z pravých silic či sušených rostlin, nevhodná jsou „vonítka“ plná chemie. Nesmí být příliš intenzivní.

7. pokud chceme správně spát, teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi osmnácti až dvaadvaceti stupni. Vzduch v místnosti nesmí být příliš suchý.

8. spát bychom měli buď na zádech a nebo na boku. V tom druhém případě ale se nejedná o nejčastější pozici skrčence na boku – ta je dokonce z hlediska správného a zdravého spaní nejnevhodnější. Na boku bychom měli spát jen s narovnanýma nohama.

9. přesná délka spánku se mírně mění s věkem, děti ho potřebují pro správný růst více. Pro dospělého se jako ideál převážně uvádí sedm až osm hodin, i když individuálně může docházet k jistým malým odchylkám oběma směry.

10. velmi pomáhá, když si vytvoříme před spaním nějaký pravidelný rituál. Například v přesně určeném čase, koupel, čištění zubů, chvilka na čtení a pak zhasnutí. Tělo si díky tomu navykne na určitý stálý rytmus a samo se s předstihem bude snažit usnout.