Bylinky vhodné pro dětí

Léčbu malého dítěte můžeme velmi úspěšně podpořit i pomocí bylinek. Zvláště jsou vhodné při různých chřipkách a nachlazeních doprovázených rýmou a kašlem. Jsou stoprocentně přírodní a téměř bez rizik. Bohužel z důvodu onoho slova téměř i u léčivých bylinek je vždy dobré jejich užívání konzultovat s odborníkem. Zvláště v situaci, kdy je chceme podávat miminku a nebo pokud už má dítě předepsanou léčbu nějakým klasickým přípravkem, kde by mohlo dojít k vzájemnému rušení efektů. Podívejme se na to, co je vhodné podávat našim zlatým prckům.

Horečka – pokud dítěti stoupne teplota nad třicet osm stupňů, velmi vhodná může být i podpůrná léčba pomocí lipového i bezového květu. Bylinky lze podávat samostatně a nebo je pro ještě silnější smícháme dohromady se šípky. Lžičku sušené směsi zalijeme sklenicí vařící vody a po dvacetiminutovém louhování nápoj přecedíme a podáváme po lžičkách.

Bolest v krku – velmi užitečný může být jednoduše dostupný tymián. Ve skleničce si desetiminutovým louhováním nachystáme nálev ze lžičky sušené bylinky, přecedíme ho a pak celou sklenku necháme ještě teplou, ale ne horkou, vykloktat. Na kloktání je také účinný jeřabinový sirup (dvě lžičky rozmíchané ve skleničce s vlažnou vodou), bohužel, mnohem hůř se shání, přesněji musíme mít své vlastní zásoby.

Rýma – tady zase naprosto dokonale může pomoci bylinka či spíše koření, kterou velmi dobře známe. Jedná se o majoránku. Při potížích s tekoucím nosem stačí ho dítěti pravidelně několikrát denně potírat majoránkovou mastí a úleva se objeví velmi záhy. Dospělý může využít i další bylinky při inhalaci, bohužel u dětí to není až tak vhodné, protože je zde vyšší riziko opaření.

Kašel – v případě mokrého kašle velmi dobře pomáhá zase tymián, který ulehčuje odkašlávání. Lze si z něj připravit velmi dobrý sirup (již jsme o něm zde psali), který pak podáváme po lžičkách. Také ze sušené drogy můžeme připravit tymiánový čaj, který po vychladnutí na čtyřicet stupňů osladíme medem. Kromě bylinek je z přírodních metod účinný i klasický cibulový sirup a nebo křenový. Pokud dítě trápí pro změnu kašel suchý, rozhodně není dobré dávat tymián, který by mohl potíže ještě zhoršit. Přesněji řečeno neměl by se podávat samotný. Ale můžeme ho smíchat ještě s anýzem, heřmánkem a proskurníkem ve stejném poměru a z této směsi si odebrat jednu lžíci, kterou necháme ve sklenici louhovat pod pokličkou přibližně půl hodiny. Přecezenou tekutinu po jedné lžičce pětkrát denně. Tato směs je účinná, ale použití u dětí mladších tří let je bezpodmínečně nutno zkonzultovat s lékařem.