Co na průjem u dětí

Nejčastější příčinou, která vyvolá průjem u dětí je nějaká drobnější virová nákaza (pozor nepleťte si průjem s řidší stolicí objevující se přibližně šestkrát až sedmkrát denně u kojených nemluvňat). Útočník v žaludku dětí začíná vytvářet jedovaté látky, co ale vyvolá okamžitou obrannou reakci organismu, který se jich snaží zbavit. Proto není dobré průjem úplně zastavovat, protože tím by se také jed v těle udržoval delší dobu.

Průjem u dětí také dost často provází zvracení spojené s vysokými horečkami a to může vést k odvodnění a demineralizaci organismu. Proto je nejlepší u nemluvňat a velmi malých dětí rychle zavolat lékaři (a nebo ho přímo navštívit), aby analyzoval příčiny a určil nejsprávnější postup. U starších dětí už většinou stačí domácí způsoby léčby průjmu, ale jen za předpokladu, že netrvá on příliš dlouho – zvláště pokud se průjem objevuje stále i po třech dnech a navíc je spojen s dalšími příznaky. Příčin průjmu může být mnoho, jednak nějaká již výše zmíněná virová nákaza, ale například také stres, alergie, paraziti nebo také otrava zkaženým jídlem.  Při každém průjmu je nejdůležitější pravidelně podávat větší množství tekutin a  také doplňovat minerály. Nejlépe tuto funkci splní nějaká neperlivá minerálka, tu bychom měli dítěti podávat vlažnou. Děti by neměly dostávat jakékoliv nápoje s bublinkami, mléko a mléčné produkty, tuk a tučné věci, vejce nebo jakákoliv „chemická a éčková“ jídla.

Problémy, které průjem u dětí vyvolá (jako jsou například i křeče) je možno také zmírnit mírnými masážemi bříška – masírujeme jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Teplo pomáhá také léčit – takže můžete vyzkoušet termofor nebo obalená teplá láhev přiložená na bříško. Velmi vhodné jsou také teplé a vlhké obklady z řebříčku obecného. Dítěti je také možné podávat různé čajíky, jak velmi rozředěný černý nebo zelený čaj, tak například z listů ostružiny nebo z borůvek či jetele, kopru, řebříčku nebo meduňky. Pokud je dítě schopné přijímat potravu, tak dobrá je „polévka“ kterou vytvoříte rozmixováním dlouho vařené mrkve s trochou vroucí vody a minimem mořské soli. Dítěti také můžete dát trošičku sušených  borůvek – ale pod podmínkou, že dohlídnete, aby je dítko dlouho žvýkalo. Sušené borůvky v množství třech lžic je možno také povařit v půl litru vody a poté po lžičkách a s pauzami podávat.

2 komentáře u „Co na průjem u dětí“

  1. Moje malá dcera chodila často ze školky s průjmem..nejdřív jsem řešila co jim tam dávají na jídlo..když jsem nic nezjistila tak jsem jí v lékárně koupila jako prevenci Laktobacily Imunit. Bere je už nějakou dobu a tyto problémy se hodně uklidnily..takže měla oslabenou imunitu a tímto přípravkem ji má zase v pořádku.

  2. Je tisíc a jeden chemických a komerčních prostředků, které za těžké peníze pomáhají. A je tisíc a jeden přirozených prostředků, které totéž dělají zdarma.

Komentáře nejsou povoleny.