Babské rady jak zastavit průjem

Průjem dokáže člověka pěkně potrápit. Někam se chystáme, najednou nám zabručí v žaludku a my už se řítíme na záchod drmolíce přitom modlitby ke všem svatým i nesvatým, jen abychom to stihli. A pak se začne dlouhé a velmi časté vysedávání na toaletě. Průjem u dospělých je převážně efektem nějaké menší otravy jídlem, v takové situaci nám ho mohou pomoci zastavit i klasické babské rady.

Tradiční doporučení, které má svou logiku a velmi dobře funguje zní: nejíst. Jestliže průjem vyvolaly nějaké bakterie, nemá nejmenší smysl je neustále přikrmovat. Nevhodné jsou v takové situaci i piškoty nebo suchary, po kterých mnoho lidí v případě žaludečních problémů sahá téměř automaticky. Při menších otravách se v našem žaludku a střevech drží nedobré věci a tělo se jich potřebuje co nejrychleji zbavit. Pro dospělého člověka není žádný problém vydržet bez jídla celý den (a o očistných vlastnostech půstu věděly nejen naše prabáby, ale už jejich praprapředkové v antice a starověku) a taky tolik by měla hladovka při průjmu trvat. Jestliže to nepomůže, raději bychom měli vyhledat pomoc lékaře, protože průjem může mít jiné příčiny a nebo se mohly objevit nějaké závažnější komplikace. Jestliže vidíme, že se situace normalizuje, tak opatrně začínáme jíst. Ale pozor, žádné bláznění. Trávicí systém stále není úplně v pořádku a nebo je velmi podrážděný a nemá smysl ho „provokovat“. Takže na začátku je lepší sáhnout po zmíněných sucharech, dobrá je i rýže, vařená mrkev nebo brambory. Vše si ale dopřáváme jen ve velmi malých dávkách a pozorujeme reakci organismu. První den poté, co nám skončil průjem, se raději vyhýbejme mléčným výrobkům.

Během jednodenní hladovky nesmíme zapomínat na pravidelný přísun tekutin. Při silných průjmech nám totiž hrozí dehydratace, i když u dospělých je riziko výrazně nižší než u dětí. Pít bychom měli průběžně, výborná je obyčejná voda (nebo minerálka) jen nesmí být s tzv. bublinkami (a to raději ani těmi čistě přírodními). Jestli už nám leze krkem a chceme něco s alespoň malým náznakem chutí, můžeme sáhnout po obyčejném černém čaji – vyhýbáme se čajům aromatizovaným, jako je například Earl Grey nebo různým směsím s bylinkami, kůrami či kořením. Zhruba během posledních padesáte let se objevila i modernější babská rada, čili během průjmu podávat kolu. Raději se jí neřiďme. Je sice fakt, že tento nápoj při některých typech žaludečních potíží může pomoci a obecně zlepšuje trávení, ale u průjmu by extrémní přísun cukru (nebo chemických náhražek) a rychlé překyselení organismu rozhodně nedělalo dobrotu. V první fázi žaludečních potíží je také lepší se vyhnout často doporučovanému živočišnému uhlí – nechme tělo vyloučit to, co potřebuje, uklidnit trávicí trakt zvládneme i o pár hodin později nebo právě onoho druhého dne, kdy už vidíme, že je všechno pod kontrolou. Ihned podané uhlí navíc někdy vytvoří iluzi rychle vyřešených problémů, který se po skončení účinků vrátí jako bumerang.