Jak se naučit meditovat

Meditaci si může vyzkoušet každý. Rozhodně to není žádná věda, kterou dokážou zvládnout jen vybraní jedinci po mnoha letech prožitých v tajuplném klášteře schovaném někde ve východoasijské džungli. Samozřejmě s praxí získáváme hlubší prožitky, ale meditovat se lze naučit rychle a snadno. Podívejme se jak na to.

1. meditovat nelze v každodenním šumu a chaosu. Na začátku si musíme vybrat nějakou vhodnou místnost, kde se můžeme odizolovat od okolního světa zavřením oken a dveří – případně ještě zatažením závěsů. Nebo si také můžeme najít tiché a příjemné místo v lůně přírody. Taková meditace je dokonce pro zdraví prospěšnější, protože je navíc spojena s pohybem.

2. posadíme se do meditační pozice. Ideálem je tak zvaný lotosový květ (příklad zde), ale pro nováčky je většinou příliš složitý. Snadnější je poloviční lotos (zde), ale i ten může být pro úplné začátečníky moc náročný. Pak nám zůstává turecký sed. Při prvních pokusech s meditací bychom se neměli nutit do složitějších pozic, protože základem je vždy komfort. Pokud by nás něco tlačilo či bolelo, naše snahy by byly zbytečné. Pozice se postupně můžeme naučit například při cvičení.

3. hlava, krk i záda by měly být narovnané. Na obličeji by měl být spíše mírný úsměv, ale nesmí to být nic křečovitého. Pokud se budeme hrbit, začnou nás bolet záda a nejpravděpodobněji místo uvolňující meditace si jen zdřímneme v nepříliš pohodlné pozici.

4. pomalu a jemně zavřeme oči.

5. třikrát se zhluboka nadechneme a také zhluboka vydechneme, potom bychom měli začít dýchat pomalu a pravidelně, tak, jak to děláme normálně.

6. začněme se koncentrovat na místě pod nosem – nad horním rtem.

7. vnitřním zrakem pozorujme svůj nádech (při něm v duchu si pomalu řekneme nádech) a výdech (v duchu si říkáme výdech). Sledujme jestli je vzduch teplý či studený, jestli vydechujeme krátce či dlouze, prostě koncentrujme se na dýchání a případně našem těle. Jestliže se nám v hlavě začnou objevovat různé myšlenky, nereagujme na ně a nerozvíjejme je, nechme ať plynou.

A nakonec nezapomínejme, každý kdo se chce naučit meditovat, nesmí čekat nějaký konkrétní zázrak. Musí se dokonale uvolnit a nechat věcem volný průběh. Každá meditace je navíc jedinečná. Pokud se nám první pokus nezdaří, není to žádný důvod k zoufalství. Jak už bylo uvedeno v úvodu, naučit se to dokáže opravdu každý.