Jak omezit vznik vrásek

Vrásky se dříve či později objeví u každého. Je to úplně přirozené, jedná se o jeden z průvodních jevů stárnutí. Jenže člověk touží po tom, být co nejdelší dobu mladý a krásný a tak každodenní připomínka přibývajících křížků v zrcadle není moc příjemná. Proto mnoho lidí investuje nemalé částky do různých přípravků proti vráskám, navštěvuje kosmetické salony a někdo dokonce podstupuje plastické operace. Přitom vždy je lepší problémům předcházet a v tomto případě prostě vznik vrásek omezit.

Některé rady jsou všeobecně známé, i když bohužel velmi často ignorované a proto stojí za to si je zopakovat. Pokud nechceme mít hodně vrásek, neměli bychom kouřit a vystavovat svou nechráněnou kůži nadměrnému množství slunečního záření (solárek se to samozřejmě týká také). Měli bychom hydratovat pokožku, používat silné krémy na opalování a nosit oblečení a stínící klobouky nebo čepice.

Omezit vznik vrásek ale může i taková banalita, jakou je poloha ve které spíme. Pokud rádi ležíme na boku, zvýšíme výskyt vrásek na tváři a na bradě. A pokud rádi ležíme na břichu, tak nám začnou vznikat na čele. Takže, jak asi už každému došlo, nejmenší riziko je v situaci, kdy preferujeme spaní na zádech.

Voda která teče z kohoutku v kombinaci s obyčejnými mýdly částečně odstraňuje ochranný kožní film, který je přirozenou obranou proti vzniku vrásek. Samozřejmě to neznamená, že bychom se měli vykašlat na hygienu, jen  si obličej neomývejme zbytečně a používejme mýdla či gely, které mají hydratační vlastnosti. Větší pozornost bychom měli věnovat krémům, které obsahují vitamín C. Ten pomáhá vytvářet kolagen a navíc částečně chrání pokožku před škodlivými účinky ultrafialového záření.

Omezit vznik vrásek mohou i některé potraviny. Důležitá je konzumace ryb, které jsou zdrojem velmi kvalitní, lehce stravitelné, bílkoviny a omega-3 kyselin. Z mořských je skvělý losos, ze sladkovodních pro změnu pstruh. Vegetariány určitě potěší informace, že proti vráskám účinkuje i soja, kterou navíc můžeme použít i zevně v podobě různých obkladů – výtažky z této luštěniny obsahuje mnoho různých krémů. Užitečným pomocníkem může být i kakao, které obsahuje látky chránící naši kůži před slunečními paprsky. Navíc má hydratační a vyhlazující účinky.

tip na konec: o našem stáří nerozhodují vrásky, ale to, jak se cítíme. Člověk, který je psychicky v pohodě, nemá tak velkou potřebu řešit svůj vnějšek.