Jak omezit zubní kaz u dětí

Zubní kaz je jednou z nejrozšířenějších nemocí na světě. Velká část lidí to ani nebere jako nějaký obzvlášť závažný problém, prostě stačí sebrat trochu odvahy, navštívit zubaře a po nácti minutách utrpení je po nepříjemnosti. Bohužel zuby máme jen jedny a lehkovážnost v průběhu života, už ve stáří nebudeme mít možnost napravit. Proto je dobré začít získávat různé správné návyky už v mladém věku. Hlavní problém spočívá ve faktu, který není možno příliš ovlivnit. Přesněji už je pozdě na změnu. Genetické záležitosti jsou samozřejmé, ale v případě zubů je velmi důležitá i správná výživa a obecně životospráva matky už během těhotenství. Tento moment nejde nijak zopakovat, přitom vývoj budoucích zubů začíná už někdy kolem čtvrtého týdne.  Na druhou stranu, končí někdy kolem dvacátého roku života, takže by člověk neměl jen tak zalomit rukama a prohlásit nic nejde dělat.

Ideální, ale ne vždy možné, je klasické kojení. Existují stovky průzkumů, které dokazují, že dlouho kojená dítka mají výrazně nižší výskyt kazů. A protože tyto výzkumy nepřináší extra peníze z prodeje čehokoliv, ba dokonce se je dá označit za komerčně velmi nemilé, můžeme přijmout, že jsou prostě důvěryhodné. Později, při postupném odstavování nebo při dokromování je důležité dítěti dodat různé oblininy a sezónní ovoce a zeleninu. Banánové kašičky jsou fajn, ale mnohem důležitější je kontakt s plody, které mohou vyrůst v našich zahrádkách v době, kdy tam rostou.

Průběžně jak dítko roste se stále držíme zásady, že nejlepší ovoce a zelenina jsou ty, které jsou pro náš region a čas přirozené. V rámci pečiva je vždy lepší nějaké celozrnné. Jako prevence proti zubnímu kazu později by měla nastoupit i výchova omezující slazení. Děti milují cukrovinky a navíc jsou obklopeny prarodiči, kteří je budou chtít zásobovat. Ale pro jejich celkové zdraví a pro jejich zuby je nejlepší, aby klasického cukru měly během rozvoje minimum a spíše by měl být nahrazen přirozeným slazením, i když taky v omezeném množství – pro nás je ideální např. med, ale je zde i javorový sirup či slad. Od prvního roku života bychom měli hlídat, aby dítko nedostávalo jen kašičky, ale také potraviny, které ho donutí žvýkat a tím pádem správně rozvíjet zuby a čelisti.

U dětí bychom měli omezit hlavně dvě věci. Je to klasický cukr a obyčejná mouka a všechny produkty, které jsou s nimi spojeny. Jde o dosti lepkavé látky, které se později usazují na chrupu a jsou skvělým podhoubím pro vznik budoucího zubního kazu. Zvláště protože opravdu kvalitní čištění zubů u dětí rozhodně není něčím jednoduchým. A další důležitou věcí, kterou je pokud možno nutno vyeliminovat a nebo alespoň omezit, je různé zobání. Jíst máme v určené době, je možné si dát i nějaký zákusek, ale pro zuby je velmi škodlivé neustálé uzobávání během dne, protože se nám stále mění Ph v ústech – a u dětí tento nešvar navíc často způsobuje, že nechtějí pořádně jíst.

1 komentář u „Jak omezit zubní kaz u dětí“

  1. Přehledný článek, díky. Škoda, že jste s tím nepřišel dřív 🙁

Komentáře nejsou povoleny.