Mandle obsahují čisté zdraví

Mandle jsou velmi oblíbeným zobáním a také častou součástí mnoha moučníků a cukrovinek. Tyto plody mandloně ale nejsou jen chutné, obsahují velké množství zdraví, ale také i kráse prospěšných látek a proto by se měly v našem jídelníčku objevovat opravdu velmi často.

Mandle obsahují velké množství vápníku. Tato látka je důležitá pro naše kosti a samozřejmě i pro chrup. Ve sto gramech semen se nachází více jak dvě sta miligramů této látky. Se zuby a kostmi vápníku pomáhá i fosfor. Dalším významným minerálem, který obsahují je hořčík, díky kterému je jejich konzumace velmi užitečná pro lidi, kteří trpí různými stresy. A ruku na srdce, kdo v dnešní uspěchané doby nemá problém s tímto neduhem. A zinek, který v nich najedeme také, je pro změnu důležitý například pro nehty a kůži. Draslík v mandlích zase pomáhá správné činnosti srdce a samozřejmě i okysličování mozku. Kromě minerálů zde můžeme najít i vitamíny, v tom hlavně vitamín E, který patří mezi přirozené antioxidanty. A nesmíme zapomínat ani na nenasycené tuky, o nichž je už delší dobu známo, že by měly být pravidelnou součástí našich jídelníčků. Proč je tedy nedoplňovat i mandlemi.

Mandle, pokud je budeme považovat za lék, posilují naši odolnost a jejich častá konzumace může omezit výskyt například klasických nachlazení. Také jsou vhodným doplňkem pro lidi, kteří mají problémy s vysokým tlakem či se srdcem. Těhotným ženám omezí vznik pálení žáhy a kojícím matkám pomáhají s tvorbou mléka. Dále nám mohou zmenšit potíže při plicních nemocech, potížích s močovým systémem, žlučníkem nebo průduškami. Jsou vhodné i při různých dietách, protože pomohou dodávat tělu potřebné látky, ale zároveň omezí vytváření tuku a zlepší trávení.

Mandle ale mohou pomoci i naší kráse. A zase budou pomocníkem těhotným, tentokrát ne při problémech s jídlem ale při noční můře mnoha lidí jakou jsou strie. Pravidelná konzumace semínek zvětší elasticitu kůže a díky tomu se sníží trochu riziko budoucího vzniku těchto nepříjemných jizviček (na téma strií případně trochu více tady). Působení mandlí si všiml i kosmetický průmysl, mandlový olejíček (který můžete používat i přímo) je častou součástí různých krémů proti vráskám. Mandlová pasta se zase doporučuje nanést na poškozené vlasy a nechat půl hodiny působit. Po opláchnutí šamponem by se vlasy měly stát znova měkké a lesklé.