Během léta skoro každý chce trochu chytit bronz. Dělá se to jak pro krásu, tak i z přesvědčení, že tím prospíváme svému zdraví. Občas barvu chytíme také neplánovaně, například když podceníme počasí za oknem. S normálním opálením problém není, průšvih nastává, když místo bronzu máme od slunce spáleniny, puchýře a později i loupající se pokožku.
Ve většině případů jde de facto o spáleniny prvního stupně, občas je navíc doprovází i úžeh. K jejich vzniku pomáhá i fakt, že většinou bolest se objeví až nějaké čtyři hodiny po opalování, takže člověk si často po přehnané sluneční lázni myslí, že všechno je v nejlepším pořádku. Nepříjemný pocit přetrvává několik dní, po uplynutí této doby se začíná kůže loupat. Časté spáleniny od slunce způsobují stárnutí kůže a také mohou vést k rakovině.
Jako první pomoc je dobré spálená místa ochlazovat. Příjemná bude jak chladná koupel, tak i například studené obklady. Velmi pomocný se může ukázat i zelený čaj. Obklady z této byliny pomáhají v boji se škodlivým vlivem UV záření a navíc dokážou zmenšit zánět. Zelený čaj je možno kombinovat či nahradit i mátou peprnou, která má také chladivé účinky. Bolestivější spáleniny můžeme potírat okurkou nebo plátky brambor. Pomáhá také jablečný ocet, do kterého namočíme papírovou utěrku a tu poté přiložíme na nejnepříjemnější místo – necháme působit až do vyschnutí. Pomocná se může ukázat i šťáva z aloe vera – pokud ji doma nepějstujeme (co není tak náročné), dá se v lékárně pořídit různé prostředky, které ji obsahují. A z našich luhů a hájů zase bychom mohli využít přirozenou a skvělou sílu měsíčku lékařského.
Spáleninám od slunce se během života člověk asi nemůže tak úplně vyhnout. Je možné ale jejich vznik omezit a to zvláště díky zodpovědnému opalování. Je dobré při velmi slunečných dnech využívat krémy s faktorem kolem patnáctky a stojí za to se mazat přibližně půl hodiny před začátkem opalování či momentu, kdy naše kůže bude vystavena slunečním paprskům. Stojí za to i omezit pobyt na slunci v hodinách, kdy je záření nejintenzivnější, tudíž mezi jedenáctou dopoledne a třetí odpoledne. Nechráněná místa (a nebo ta, kde již máme spáleninu) je nutno zabezpečit delšími rukávy, dlouhými kalhotami nebo šátkem. Pokud se nám na připálené kůži objevují větší puchýře (od půl druhého centimetru velikosti) nebo poškozená kůže začíná např. hnisat či působní obecně nezdravě a vypadá to na rozvíjející se zánět, musíme navštívit lékaře. Stejně tak bychom měli učinit, pokud jsme pořád unaveni a cítíme se zmatení či se nám neustále motá hlava nebo máme problém se udržet na nohou.