Opalování léčí

Lidová zdravotní doporučení jdou často od extrému do extrému. Kdysi se vychvalovalo blahodárné účinky slunečních paprsků, v dnešní době je člověk v letní sezóně neustále strašen, jaké všechny hrůzy ho mohou na slunci potkat. Samozřejmě i v tomto případě je pravda někde uprostřed. Opalování přináší nějaká rizika, ale zároveň sluneční paprsky jsou pro naše zdraví nezbytné.

Ochrana před některými nežádoucími účinky slunečního záření je samozřejmě nutná. Pokud bychom přeháněli, tak nám hrozí různé kožní problémy, které se později mohou změnit i na velmi závažná onemocnění. Pokud možno bychom měli omezit pobyt na slunci mezi jedenáctou a třetí hodinou, kdy je záření nejsilnější. Také je užitečné pokožku chránit nějakým krémem, výběr faktoru by měla ovlivnit barva našich vlasů (a světlost pokožka). Blondýni a blondýnky by si měli vybírat nejsilnější (klidně i nad třicítku), černovlasí se mohou zabezpečit o něco méně. Krémem bychom se měli namazat přibližně dvacet minut před opalováním a v jeho průběhu ochrannou vrstvu průběžně obnovovat (zvláště pokud sluneční lázeň spojujeme s koupáním). Měli bychom nosit nějakou pokrývku hlavy, ideální je širší klobouk, na nose by měly trůnit sluneční brýle a rozhodně nesmíme zapomínat na dodržování pitného režimu. Pokud splníme vše, co je zde uvedeno, naše tělo si ze sluníčka vezme jen to nejlepší. A pozitivní zdravotní účinky rozumného opalování rozhodně nejsou zanedbatelné.

Díky slunečnímu záření vzniká v těle vitamín D, který odehrává velmi významnou roli při vstřebávání fosforu a vápníku. A tím se dá říci, že slunce posiluje naše kosti. Je to významné jak pro děti, které dostatek déčka chrání před křivicí, tak i pro ženy během a po menopauze, u kterých se zvyšuje riziko rozvoje osteoporózy. Vitamín D nechrání jen kosti, také posiluje imunitu, pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a navíc může působit jako prevence proti vzniku některých druhů rakoviny.

Opalování má navíc pozitivní vliv na naše srdce a vůbec celou oběhovou soustavu, reguluje nám krevní tlak. V tomto případě účinky přetrvávají i několik dní. Potěší i lidi, které často bolí svaly nebo kosti, protože rozehřáté tělo uklidňuje bolestivé stavy. Díky slunečním paprskům v těle vzniká serotonin, což obzvláště ocení všichni, kteří mají problémy s depresemi. Asi každý si všiml, že v zimě jsou lidé obecně podrážděnější a smutnější, je to způsobeno právě sníženým množstvím slunečního záření, které by vytvářelo dostatek tohoto hormonu. Ale to ještě není vše, v omezeném množství může být opalování prospěšné naší pokožce a to i v případech, kdy trpíme nějakým kožním onemocněním. A na konec bychom neměli zapomínat na to, že sluníčko zvyšuje naši plodnost. Ovlivňuje ji samozřejmě naše lepší nálada a také již dříve uvedený vitamín D, který pozitivně působí na spermatogenezi (i když pozor, nadměrné množství sluníčka či opalování bez zabezpečení má efekt přesně opačný).