Není tomu tak dávno, kdy jsme si ředkvičky mohli koupit jen na jaře. Postupy v zemědělství či dovozy situaci změnily a tuto lahodnou zeleninu si můžeme dopřát po celý rok. A určitě to stojí za to, protože ředkvičky obsahují mnoho zdraví prospěšných látek.
1. jak to už u zeleniny bývá obvyklé, v ředkvičkách najdeme větší množství vlákniny. Ta pomáhá udržet náš trávicí systém v dobrém pořádku a navíc omezuje vstřebávání tuků a špatného cholesterolu. Díky tomu a také díky zvýšenému obsahu draslíku, ředkvičky patří mezi skvělé ochránce našeho srdíčka.
2. ředkvičky samozřejmě obsahují i velké množství vitamínů, za zmínku stojí beta-karoten, B1, B2 a C. Ty ve spolupráci s minerály skvěle podporují naši imunitu.
3. za zmínku určitě stojí i hořčičné silice. Právě jim ředkvičky vděčí za svou štiplavou chuť. Ale chuť to není všechno – tyto éterické oleje uklidňují překyselený žaludek a tím přispívají k lepší práci trávicího systému. Ve svém jídelníčku by ředkvičky měl mít každý, kdo má časté problémy s pálením žáhy.
4. velmi užitečný pro lidský organismus je i vyšší obsah síry. Tento minerál je zodpovědný za dobrý stav naší kůže, vlasů i nehtů. Takže každý, kdo se stará o svůj vzhled, rozhodně by tuto zeleninu neměl zanedbávat.
5. ředkvičky obsahují hodně kyseliny listové a železa. Proto by měly být velmi významnou součástí jídelníčku vegetariánů a také těhotných žen.
6. ředkvičky obsahují velmi málo kalorií. Díky vláknině ale dokážou udržet pocit sytosti dlouhou dobu, éterické oleje zase brzdí chuť k jídlu, takže se určitě hodí každému, kdo plánuje zhubnout.
7. při konzumaci ředkviček bychom neměli zapomínat na jejich listy. Mnoho látek, které najdeme v kořenech, listy obsahují ve výrazně větším množství. Dá se je použít do salátů, jíst jen tak na pečivu, můžeme je na konci vaření přidávat i do polévek, někdo je má rád i jako součást podomácku odšťavněných zeleninových směsí.
info: pozor, jestli si chceme pořádně vychutnat všechny zdraví prospěšné látky, co ředkvičky obsahují, musíme být pečliví i při jejich výběru. Správné bulvy by rozhodně neměly být měkké nebo popraskané, pokud jsou hodně veliká, je zde jisté riziko, že budou již zdřevnatělé. Listy by neměly být úplně suché či povadlé.
tyto vaše články se mi moc líbí jsou zajímavé i oučné jen se k nim málo dostávám obyčjně náhodou, ale i tak jsem ráda když si je přečtu i na netu bývají někdy nesmysly ale toto je vynikající jsem ráda když si je někdy přečtu , zdravím autory MK BRNO