Kozí mléko je zdravé

Kozí mléko rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější nápoje v naší zemi. Je pravda, že lidem neodpovídá jeho vůně a chuť, ale většina populace kozí mléko odmítá s podobným argumentem, aniž by je kdykoliv ochutnali. Přitom když si odmyslíme předsudky spojené s nepříjemně páchnoucími kozly, kozí mléko ve skutečnosti nevoní nijak strašně a hlavně prospívá našemu zdraví. Už i staří Římané ho považovali za elixír mládí a krásy. Podívejme se na jeho účinky na lidský organismus.

– je velmi lehce stravitelné, tělu trvá jeho zpracování přibližně dvacet minut
– má velmi málo kaseinu, který bývá příčinou některých alergií spojených s kravský mlékem
– je velmi dobrým zdrojem minerálů. Obsahuje vápník, hořčík, selen a draslík ve větším množství než najdeme u mléka z krávy.
– je dobrým zdrojem kyseliny linolové, listové a omega 6.
– najdeme v něm probiotika, která pomáhají udržet v dobrém stavu náš trávicí systém. Díky tomu mimo jiné posilují i imunitu organismu.
– snižuje obsah triglyceridů a tzv. špatného cholesterolu v krvi.
– doporučuje se lidem s chudokrevností. Zlepšuje vstřebávání železa jehož nedostatek může způsobovat toto onemocnění. Navíc pomáhá organismu lépe zpracovávat hořčík, vápník a fosfor.
– v dnešní době není spojeno s až tak silně průmyslovou výrobou, která se týká skotu, tudíž ho můžeme označit za výrazně ekologičtější. Obsahuje pouze stopové množství těžkých kovů.
– je hustější a nasytí lépe než kravské mléko.
– obsahuje taurin, který stimuluje nervovou činnost a pomáhá regenerovat tělo po náročném fyzickém výkonu.
– dodává tělu tryptofan, který ovlivňuje naši psychickou formu a pomáhá při přirozené produkci tzv. hormonu štěstí.
– pomáhá s detoxikací a odkyselením organismu
zlepšuje trávení

Jak asi vidí každý, kozí mléko může být pro náš organismus opravdu velmi prospěšné. Ale i přes tyto všechna pozitiva, neměli bychom ho podávat úplně malým dětem, protože pro ně je určeno mléko mateřské. Navíc vysoký obsah minerálů by mohl zbytečně zatěžovat slabě rozvinuté ledviny. Občas se doporučuje lidem, kteří mají alergii na kravské mléko. Jenže i v tomto případě bychom nic neměli přehánět, pokud ho alergik bude pít pravidelně a ve větších množstvích, s postupem času se potíže mohou objevit znovu. Navzdory některým pověrám nesmíme zapomínat na to, že i kozí mléko obsahuje laktózu.