Sirup a kloktadlo na angínu

Angíny jsou aktuní záněty mandlí, které převážně musí léčit lékař. Ale i v domácích podmínkách můžeme úspěšně zasáhnout a zmírnit některé nepříjemné příznaky, zvláště pokud jde o silnou bolest v krku, která se ještě zvýrazňuje při polykání. Každý večer bychom měli rozkousat stroužek česneku a k němu si můžeme také připravit léčivý sirup a uklidňující kloktadlo.

Každý asi zná sirup z cibule. Je to takový univerzální všelék, který pomáhá na kašel, ale je velmi účinný i při bolestech krku, které angínu provází. Recept si můžete přečíst například zde. Jenže toto léčivo mnoha lidem velmi nechutná (často protože jim to v dětství zošklivili rodiče nebo prarodiče) a než, aby se uzdravovali cibulkou, raději trpí a nebo do sebe cpou chemii. Pro ty by mohl být řešením sirup, který se dá velmi jednoduše vyrobit z fenyklových semínek. Stačí jedna vrchovatá lžíce, kterou zalijeme třemi sty mililitry vody, přidáme lžíci medu a vaříme deset minut. Po uvaření tekutinu přecedíme a po vychladnutí na přibližně čtyřicet stupňů vmícháme do ní další lžíci medíku. Sirup podáváme třikrát denně po jedné deci.

Kromě sirupu se na angínu doporučuje také velmi často kloktadlo. Jedno si můžeme vyrobit z malinového listí, šalvěje a heřmánku. Suroviny smícháme v poměru 1:1:1. Bylinkovou směs si můžeme připravit do zásoby, i když není nutno to přehánět, rozhodně doma uskladněné bylinky bychom po roce měli měnit za čerstvé, aby naše domácí lékárnička  v sobě shovávala co nejvíce léčivé síly. Nabereme lžíci připravené bylinkové směsi, zalijeme ji sklenicí vařící vody a necháme čtvrt hodiny pod pokličkou či obráceným talířkem louhovat. Po uplynutí této doby směs přecedíme a čirou tekutinu používáme jako kloktadlo několikrát denně podle potřeby.

Druhé a samozřejmě také velmi účinné kloktadlo na angínu se vyrábí znovu  z použitím šalvěje a heřmánku (obě tyto velmi kvalitní byliny se dá používat i samostatně, ale směsi výrazně lépe léčí), ke kterým místo maliní přidáme tymián.  Ten není jen chutným kořením, ale také velmi užitečnou bylinkou. Poměr je v tomto případě 2:2:1. Po řádném promíchání nabereme lžíci bylinek, zalijeme ji sklenicí vroucí vody a necháme přikryté louhovat dvacet minut. Tekutinu přecedíme a podobně jako u prvního kloktadla používáme podle potřeby.