Jarní očista organismu kopřivou

S příchodem jara je rozumné popřemýšlet o větší detoxikaci organismu, díky které se můžeme zbavit velké části škodlivin nashromážděných v těle během druhé poloviny podzimu a zimy. Navíc jarní očista nás nabije spoustou energie a výrazně zlepší psychickou kondici. Existuje hodně druhů detoxikace, v naší zemi je velmi oblíbená očista organismu kopřivou, která je hodně jednoduchá a zároveň velmi účinná.

Lidské tělo se dokáže škodlivých látek celkem úspěšně zbavovat samo. Pracují nad tím neustále játra, ledviny, střeva a také kůže. Ale protože chemikálií, kterými se člověk obklopuje, neustále přibývá, někdy je rozumné těmto orgánům pomoci a buď jim ulehčit práci nebo zlepšit a urychlit jejich regeneraci. Kopřiva je v tomto případě velmi užitečným spojencem. Léčivých vlastností této byliny si všiml už před tisíci lety Avicenna, který ji doporučoval při potížích s ledvinami. S jeho poznatky souhlasí i moderní věda a navíc se dokázalo, že v kopřivě se toho ukrývá ještě mnohem více. Podle odborníků mimo jiné pomáhá regenerovat játra, léčí střevní záněty, přidává energii, posiluje imunitu nebo zlepšuje tvorbu červených krvinek. Seznam léčivých účinků je ve skutečnosti výrazně delší, ale z hlediska jarní očisty jsou klíčové právě tyto.

Až se rozhodneme přistoupit k detoxikaci, musíme si samozřejmě nejdřív kopřivu obstarat. V nouzi ji lze koupit sušenou v lékárně nebo obchodech s bylinkami, ale mnohem lepší je vlastní sběr čerstvých bylinek. Ty bychom měli hledat v místech trochu vzdálenějších od hlavních projevů civilizace a také tam, kde se nevenčí moc psů. Pro nejlepší účinky trháme buď celé mladé rostlinky (bez kořenů) a nebo mladé lístky na rostlinách starších. Pokud neumíme sahat na kopřivu tak, aby nás nepopálila (opatrně dvěma prsty po směru růstu žahavých chloupků), raději se vybavíme na sběr rukavicemi nebo si ruce chráníme sáčkem. V rámci detoxikace čerstvé lístky zalijeme vodou a necháme necelou minutu louhovat (sušené se louhují přibližně třikrát déle). Tekutina by měla být světle žlutá s nazelenalým odstínem. Při jarní očistě pijeme jednu sklenku kopřivového čaje denně po ránu na lačno – pokud chceme efekty zesílit, přidáme si ještě další dvě skleničky v průběhu dne. Detoxikace by měla trvat přibližně dva týdny.