Jarní únava není nemoc (i když může mít příznaky, jako některé nemoci). Je to několik týdnů trvající pocit jakési únavy a apatie, který přepadá přibližně kolem jedné čtvrtiny populace. Je zbytečné čekat, až sama přejde, jestli poznáte její příznaky, tak se pokuste si pomoci sami. Není to moc obtížné.
Mezi různé příznaky, které člověk na sobě během jarní únavy může cítit patří obzvláště neustálý pocit únavy, bez ohledu na to, jak jste si ten den skutečně odpočinuli. Také se často objevuje výraznější bušení srdce, časté bolení hlavy, suchá kůže, lámavější nehty nebo tzv. lupání v kloubech a bolest kostí. Také je člověk převážně výrazně apatičtější a méně iniciativní. Často se mu mění nálada, z deprese skáče do bezdůvodné radosti a pak zase nazpět. Jarní únava se také může projevit přílišnou přecitlivělostí.
Asi nejjednodušší pomoc proti jarní únavě je mírná změna jídelníčku. Člověk by měl jíst trochu častěji (i když samozřejmě pravidelně). Zároveň by měl ale trochu zmenšit porce a jíst přesně tolik, aby jeho žaludek a tělo neměly pocit přejedení. I když na to „nemáte čas,“ vždy začněte menší snídaní a později si dejte nějakou svačinu (ideální může být ovoce, ale dobrý je i jogurt). Na jaře by se ve vašem menu měly častěji objevit ryby, libové maso, mléčné výrobky, ovoce, zelenina a celozrnné pečivo. Pokud nemáte čas na svačiny, pokuste se v jejich době zakousnout nějaké ořechy, semínka (dýně či slunečnice jsou ideální) nebo sušené ovoce. Vyhýbejte se obecně sladkostem, jedinou výjimkou je menší množství hořké čokolády. Velmi dobrou součástí výživy jsou klíčky, jsou plné vitamínů i minerálů – ředkvička, pšenice nebo vojtěška jsou i přímo pro náš region přirozené, tudíž tělo je velmi dobře přijme. Ale i mladá lichořeřišnice je pro organismus prospěšná. V menším množství může prospět i droždí, mělo by omezit i případnou chuť na sladké u velkých mlsounů. Dobré jsou také různé bylinné a ovocné čajíky. Aronie neboli černý jeřáb, jeřabiny, šípky nebo hloh mohou udělat divy. Stejně tak například meduňka či máta, jejichž blahodárné účinky znaly už naše prababičky. Tyto léčivé odvary můžeme případně osladit maličkou lžičkou pravého medu (pozor, tady si raději připlaťte za kvalitnější od našich včelařů a nebo alespoň si hlídejte, aby nebyly i z medů mimo EU – to totiž v naprosté většině znamená strašně naředění cukrem, jaké se dělá ve třetím světě).
Rozhodně nesmíte zanedbávat kvalitní spánek kolem osmi hodin denně. Lehněte si spát okamžitě jak cítíte únavu. Také se pokuste v jarním období vyhýbat čtení v posteli před spaním. Pokud máte problémy usnout, raději si při zhasnutém světle pusťte nějakou relaxační muziku. A pokud ty problémy se opakují, vyzkoušejte před spaním relaxační teplou koupel s troškou aromatického olejíčku. Případně pomůže i menší procházka před tím než ulehnete. Rozhodně se před spaním vyhýbejte jakýmkoliv hádkám, nepříjemnostem (v tom i nějakým velmi akčním či napínavým filmům) a hlavně různým stresům. Stres obecně zesiluje příznaky jarní únavy. Takže pokud je to jen možné, vyhýbejte se situacím, které na vás takto působí a vůbec se pokuste trochu zmírnit tempo života a najít trochu více času na to, co vám přináší hodně radosti. Smích a optimismus mají také velmi léčivé působení. Rozhodně se pokuste každý týden určit na plný odpočinek – většinou je na to nejlepší víkend. Žádné dohánění nějakých neukončených záležitostí, žádné přípravy na další dny a povinnosti, prostě si vychutnejte jen plný relax – energie, kterou díky tomuto získáte vám umožní udělat mnohem více, než kdybyste dřeli sedm dní v týdnu bez přestávky (a ke dření patří i takové to „tak já alespoň musím uklidit“). No a na konec dobrou pomoc v boji s jarní únavou vám poskytne i jedna úplná banalita – časté procházky. Zvláště se pokuste využít každý slunečný den, který se objeví – jarní sluneční paprsky vám totiž v boji s tímto syndromem pomohou velmi výrazně.
Jarní únava mě dokázala každý rok pěkně zlomit. Osvědčilo se mi celkové pročištění organismu a letos jsem to opravdu překonala i díky přípravku coenzym extra, který jsem užívala už od konce února. Asi mi tak dobře sedlo jeho složení vitamínů a určitě i obsah nenasycených mastných kyselin, protože obecně ryby moc často nejíme. Koupila jsem to teď i pro kamarádku. Hrozně se jí líbil přívěšek, který je k tomu přidaný jako dárek.
Hmm a je polykání pilulek tím nejpřirozenějším a nejlepším způsobem, zvlášť když chemiky prodávané pilule se pouze snaží napodobit sílu přírody ?