Truskavec ptačí neboli rdesno – léčivý plevel

Truskavec ptačí (zvaný také rdesno ptačí a latinským názvem Polygonum aviculare) je velmi hojně rozšířený plevel, jehož původ dnes už není znám. Ví se jen, že preferuje spíše mírná a subtropická pásma. Za svůj název vděčí plodům, které jsou oblíbeným pokrmem ptáků. Jde o bylinku, která bývá často pro svůj blahodárný vliv na zdraví využívána v lidovém léčitelství.

Zdravotní účinky rdestu jsou známy již velmi dlouhou dobu. Nejkvalitnější truskavec se získá na začátku květu. Odsekává se přibližně pět centimetrů nad zemí a potom mírně oklepe. Při sběru je nutno kontrolovat, jestli bylinky nejsou postiženy plísní, ke které je dosti náchylný – poznáte to podle bílých skvrnek na  listech. V takovém případě napadenou rostlinu nesbíráme.  Sklizený truskavec poté je nutno ještě před skladováním vysušit v teplotě do čtyřiceti stupňů.

A proč vlastně bychom měli ptačí truskavec sbírat ? Odůvodnění, že naše babičky už věděly, že jde o léčivou rostlinu, asi zvídavému člověku nestačí. Je možné se samozřejmě rozepisovat o různých látkách, které tato bylinka obsahuje, ale důležitější je to, čemu pomáhá. Obecně má močopudné účinky, „pročišťuje krev,“ zlepšuje metabolismus, urychluje hojení, ale také například zvyšuje odolnost organismu. Velmi často ho využívají starší osoby, při problémech s močovým měchýřem, dně či revmatických problémech. Také bývá využíván jako podpůrná léčba při arterioskleróze (kornatění tepen), tuberkulóze nebo žaludečních vředech.  Obklady ze rdesna se zase používají pro rychlejší hojení ran.

Truskavec ptačí můžeme vnitřně využít jako odvar. V tom případě zalijeme lžíci sušené natě sklenicí vlažné vody, kterou poté uvedeme do varu a vaříme pět minut. Poté přecedíme a užíváme v množství půl sklenice dvakrát denně. Můžete si také připravit ze rdesna léčivý nálev a to tím způsobem, že lžíci sušené drogy zalijeme půl druhou sklenicí vroucí vody, přikryjeme pokličkou a necháme louhovat přibližně dvacet pět minut. Po uplynutí této doby tekutinu scedíme a užíváme  v množství půl sklenice třikrát denně.  Obě tyto tekutiny, ve kterých vám truskavec představí svou sílu, můžete využít při různých zánětech krku a dutiny ústní na kloktání a také, což ocení asi lidé žijící aktivnějším životem, na omývání hůře se hojících ran a škrábanců, případně i na opruzeniny. Účinky nálevu ze rdesna by také měly být omlazující, měl by zvyšovat srážlivost krve a snižovat tlak.