První příznaky anorexie

V dnešní době je velmi silně propagován kult nepřirozeně štíhlého těla. Může za to módní průmysl, televize, časopisy, noviny i filmy, prostě velká část světa kolem nás. Jedním z důsledků propagace hubenosti je i postupný nárůst počtu lidí, které trápí anorexie. Velmi často se tento problém objevuje už u náctiletých. Měli bychom umět rozeznat první příznaky této psychické poruchy, abychom ji mohli co nejdříve začít řešit.

1. zbystřit bychom měli v situaci, že dítě najednou začne projevovat obrovský zájem o zdravý životní styl. Samozřejmě je v pořádku, když se snaží mít vyvážený jídelníček, dostatečný přísun vlákniny a vitamínů, ale problém může nastat, když najednou začne počítat kalorie, obsah tuku  a gramáž, připravuje si velmi drobné porce jídla rovnou na váze atd. Dítě, kterému začíná anorexie, také s námi rádo o těchto věcech mluví.

2. mezi časté příznaky patří i to, že dítě najednou prohlásí, že nejí to či ono, případně se z něj stává vegetarián či vegan. Samozřejmě nejíst maso lze, ale když to doprovází odůvodnění, že nejde o etickou záležitost, ale jen to, že se cítí příliš tlusté, tak pravděpodobně někde máme problém.

3. dítě, které už trpí anorexií se také často chová hodně zvláštně. Obvykle s námi vůbec nejí a vždy to vysvětluje tím, že už snědlo něco dříve než jsme přišli a nebo je přejedené ze školy.

4. mezi příznaky anorexie může patřit i to, že dítko radikálně začne měnit šatník. Ale pozor, obvykle si nekupuje štíhlejší věci, ale spíše sahá po volnějším oblečení, které může zamaskovat vystupující kosti a také „potvrzuje“ jeho teorii, že je příliš tlusté.

5. lidé, kteří mají problémy s anorexií většinou často sahají po různých projímadlech a dávidlech. Zvláště poté, co byli donuceni z nějakého důvodu něco sníst.

6. nemocné dítě bývá bledé, u dospívajících dívek mezi příznaky anorexie patří i nepravidelnost a nebo i nepřítomnost menstruace. Samozřejmě dochází i k úbytku na váze. Vlasy jsou přesušené nebo vypadávají. Objevují se problémy s nehty a pokožkou.

7. můžeme také vypozorovat nadměrnou fascinaci velmi hubenými lidmi, pokud dítě často používá počítač, je dosti pravděpodobné, že se účastní různých fór, skupin a diskusí, kde se anorexie vychvaluje.

8. mezi relativně časté příznaky anorexie patří i láska k cvičení. Zvlášť oblíbené jsou různé „hubnoucí sestavy“. Samozřejmě, většina lásky k fyzické aktivitě je naprosto v pořádku, ale jestliže pozorujeme další symptomy, tak i v tomto případě bychom měli zbystřit.

9. anorektik může mít i problémy s nespavostí a z ní následně vyplývá neustálá únava a také poruchy koncentrace.

10. člověk s potížemi často rád připravuje jiným lidem různé pokrmy, ale pak sám nejí a tvrdí, že uzobával již při vaření a nebo se „nadýchal par a to ho zasytilo“.