Maminky, pečujte o páteř

Každý den vykonáváme spoustu různé práce, která více či méně zatěžuje naši páteř. A nejde jen o klasické sezení u počítače či povalování před televizí. Mezi ohroženou skupinu, která často trpí bolestmi zad, patří i mladé maminky. Přitom stačí doslovně jen pár malých změn a mnoho problémů zmizí, jako když někdo mávne kouzelnou hůlkou.

Při vaření a mytí nádobí (i když nyní je velmi rozšířená myčka, stejně spoustu jednotlivých kousků oplachujeme ručně) nejčastěji stojíme. Zdá se nám to přirozené, jednoduché, prostě popadneme tu mrkev, oloupeme ji a hned nakrájíme u linky. Stejně pracujeme s brambory, cibulí, masem a ejhle, už jsme na nohách dvacet minut. Stačí si ale trochu vzpomenout na dětství a na naše babičky či prababičky. Ty při podobných pracích … velmi často seděly. A nebylo to způsobeno jejich věkem či únavou (v našem dětství přeci byly vlastně ještě mladé), ale dlouhodobou zkušeností. Ve stoje, velmi namáháme hrudní a krční část páteře. Místo stání, kdykoliv kdy nás čeká delší činnost, přistavme si k práci židli, sedněme si tak, aby záda a krk byly narovnány a lokty pokud možno na úrovni pracovní plochy. Zadek lze podložit například polštářem a pod nohy dát stoličku, aby se naše chodidla dotýkala země.

Další velmi riskantní činností, která ovlivňuje naši páteř je časté zvedání dítěte. Samozřejmě nemůžeme se mu vyhnout, drobečka z těch či oněch důvodů musíme mít v rukou neustále. Ale i tuto pravidelnou „posilovací“ aktivitu můžeme dělat špatně nebo správně. Nejčastěji robě zvedáme s napnutýma nohama a vytaženýma rukama. A to zádům rozhodně neprospívá a to ani v případě, že miminko má jen pár kilo. Místo toho bychom si vždy měli dřepnout, dítko přitulit k tělu a teprve potom se narovnáme. A samozřejmě na zem bychom ho měli pokládat také v podřepu. V obou případech nehrbíme záda.

Poslední častou činností, která může vyvolat bolesti zad, jsou … nákupy. Většinou vyrazíme jen tak na lehko, koupíme si  tašku a domů či do auta a z auta pak vše odvláčíme v jedné ruce. A tím samozřejmě nesprávně zatěžujeme naši páteř. Menší nákupy může vyřešit baťůžek a u větších nešetřme a kupme si dvě igelitky a nebo je stačí nosit složené v kapse z domova. Nákup samozřejmě rozložíme pokud možno na stejně těžké části. Další variantou jsou také různé vozíky, lidově zvané fofrkáry či u nejmenších dětí můžeme využít k převozu nejtěžších věcí kočárek a zbytek zavěsit v tašce na rukojeť.