Ananas na kašel

Ananas většina z nás považuje jen za chutné ovoce, které jednou či dvakrát do roka patří na sváteční stůl. Část lidí se doslechla či dočetla i zajímavou informaci, že může pomáhat při hubnutí. Ale jak ukázaly vědecké výzkumy, to rozhodně není všechno. Tyto zlatavé plody lze velmi úspěšně využít také při léčbě kašle. Podle názoru odborníků obsahuje látky, díky kterým může být několikanásobně účinnější než přípravky prodávané v lékárnách.

Ananas, podobně jako i jiné exotické ovoce, je velmi dobrým zdrojem vitamínu C. Přibližně dvě skleničky čisté šťávy obsahují denní doporučenou dávku. Tím posiluje náš imunitní systém, zmírňuje bolesti v krku a také pomáhá proti kašli. Ale tak zvané céčko najdeme i v mnoha jiných plodech, výjimečnost ananasu spočívá v tom, že obsahuje zázračný enzym bromelain. Ten dokáže ředit hlen a také má velmi silné anestetické i protizánětlivé vlastnosti, které právě při léčbě kašle hrají nejsilnější roli. Kromě toho může být prospěšný při léčbě potíží s klouby a dokonce pomáhá odstraňovat kyselinu močovou z krve, díky čemu ho ocení zvláště lidé, kteří mají problémy s dnou. Díky vyváženému množství minerálů může častá konzumace ananasu omezit riziko vzniku osteoporózy a nebo zpomalit její rozvoj.

Ale vraťme se zpět ke kašli. Jestliže chceme využít naplno sílu ananasu, je dobré ho zkombinovat ještě s chilli, medem, citronem a troškou soli. Vezmeme si skleničku šťávy (nejlepší je vlastní domácí z odšťavňovače, ale v nouzi stoprocentní džus může posloužit také), do té vmícháme půl lžičky chilli, dvě lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy, špetku soli a všechno osladíme lžící dobrého medu. Tímto jsme si připravili léčebnou dávku na den – pijeme třetinu skleničky v pravidelných odstupech. Tento ananasový sirup nemá smysl skladovat, vždy si nachystáme ráno čerstvou porci.

Ananas účinkuje na kašel opravdu velmi dobře, ale bohužel nemůže ho používat každý. Opatrnost se doporučuje alergikům, lidem s žaludečními vředy a také všem, kteří mají problémy s játry nebo ledvinami. Navíc podobně jako v případě grepu, měli by se mu vyhýbat i ti, kterým doktor předepsal antibiotika.  Pozor si musí dát i těhotné ženy, ty by se čerstvým plodům měly raději vyhýbat  – nezralý ananas může mimo jiné v některých případech vyvolat předčasný porod a většina ovoce, která se k nám dováží bohužel „dozrává“ až během cesty.