Léčíme zánět hrtanu

Zánět hrtanu se nejčastěji objevuje jako doprovodný jev nějakého jiného onemocnění dýchacích cest. Převážně je virového původu, občas je s ním také spojena bakteriální infekce. U dětí je nejčastějším příznakem zánětu hrtanu tzv. štěkavý kašel, objevují se i horečky, chrapot, bolest i pálení v krku či při polykání, kašel a zvýšená tvorba hlenů. Nejhorší symptomy převážně odezní celkem rychle, ale celková léčba trvá přibližně kolem týdne.

1. Když nás trápí zánět hrtanu, je důležité, abychom leželi co nejčastěji v posteli pod peřinou. Teplota v místnosti by měla být přibližně do dvaceti stupňů a je třeba udržovat zvýšenou vlhkost vzduchu – dáme například vysychat namočené utěrky na topení.

2. Zánět hrtanu velmi často doprovází nechutenství, či přesněji nemocný má problém cokoliv polknout. V takové situaci velmi pomáhají klasické čiré vývary podávané v hrnečku a jiná tekutá strava. Neměla by být studená, ale také nesmí být horká, aby nedošlo k dalšímu podráždění krku. Úlevu a jisté nasycení přinese i pravidelné popíjení vlažného heřmánkového čaje s medem.

3. Už od starověku je známo, že úlevu při zánětu hrtanu může přinést inhalace. Kdysi se používala různá kadidla, dnes se spíše doporučuje tea tree olejíček nebo nebo nějaká silice z jehličnanu. Mezi tradiční babské rady patří i vdechování teplých par z jehličí, heřmánku nebo šalvěje. Pomoci může i teplá bylinková koupel. U u inhalací je nutno zachovat jistou opatrnost, jednak operujeme s vařící vodou a navíc pro některé alergiky nemusí být vhodná.

4. Při zánětu hrtanu se rozhodně vyhýbáme konzumaci alkoholu a i závislí kuřáci by měli zvážit, jestli nestojí za to se trochu překonat a svůj návyk na chvíli radikálně omezit. Jinak se léčba prodlouží a průběh nemoci bude také výrazně horší.

5. Při léčbě tohoto onemocnění hodně záleží na tom, jestli je virového či bakteriálního původu, jaký má průběh a také s jak velikým otokem organismus bojuje. K předepisování antibiotik dochází jen ve velmi výjimečném stavu, většinou doporučené medikamenty pouze zmírňují příznaky onemocnění a převážně lze pro ně najít po konzultaci s odborníkem i čistě přírodní alternativu.