Jak mít ploché břicho

Mít ploché břicho s jemně naznačenou kresbou svalů je považováno za ideál krásy. Jenže když se rozhlédneme kolem sebe, ani u lidí relativně štíhlých není příliš obvyklé. Přitom, pokud se nám daří držet váhu v rozumných mezích, není pak až tak obtížné doladit i tento poslední detail. Podívejme se jak na to.

1. ten, kdo chce mít ploché břicho, musí si hlídat jídelníček. Obecně se dá říci, že bychom se měli držet zásad zdravé výživy – pozor, jednou za čas malý hřích je povolen, dogmatismus a stres může způsobit více škody, ale hřešení nesmí být pravidlem. Jíst bychom měli pětkrát denně, měly by to být spíše menší porce a naše strava by měla obsahovat hodně zeleniny. Důležité je správné trávení, takže musíme jíst pravidelně jogurty a pokrmy kořeníme pepřem, chilli, kmínem a majoránkou. Vyhýbáme se nadměrnému solení, které zadržuje vodu v organismu, tučným i nadýmajícím pokrmům, syceným nápojům a různým bonbónům či žvýkačkám. Je dobré počítat kalorie, přinejmenším na začátku, než nabereme správné návyky.

2. kromě jídelníčku stejně důležitou roli hraje i fyzická aktivita. Ale nestačí jen sportovat či chodit na procházky (i když je to důležité, pro udržení tukových vrstev pod kontrolou), ploché břicho vyžaduje i cviky, které přímo posilují břišní svalstvo. Je jich mnoho. Výborné jsou klasické sedy lehy a nebo je lze i modifikovat a můžeme se přitahovat k nohám ještě aktivněji  – lehneme si na záda, zvedneme nohy, skrčíme je do pravého úhlu, přitlačíme bedra k podlaze, nadzvedneme ramena, vytáhneme ruce a snažíme se ramena pomalým kmitáním přibližovat ke kolenům) případně děláme klasické sedy lehy. Cvičit bychom měli třikrát denně po deseti minutách.

3. Velmi důležité je i správné držení těla. Snažme se chodit narovnaní, čili drříme lopatky u sebe, hlava je vztyčená a obě půlky stažené. Kdykoliv. kdy si během dne vzpomeneme, snažíme se zatínat svaly na břiše (při čekání na tramvaj, při stání, při práci, prostě kdykoliv).  S plochým břichem také mohou pomoci boty na mírně zvýšeném podpatku (kolem tří centimetrů), které nás automaticky nutí držet správný postoj a tím pádem bez cvičení rovnou posilovat břišní svalstvo.