Připravujeme domácí sirup ze stévie

Stévie je velmi zajímavou a zdravou alternativou k cukru a různým umělým sladidlům. Čerstvé listy v Jižní Americe děti žvýkají místo bonbónů, dá se je přidávat i do salátů a v sušené podobě jimi můžeme osladit čaj a nebo je přidávat do jídel při pečení* a vaření. Také si doma můžeme ze stévie připravit sirup, který pak budeme používat jako sladidlo.

Základní recepty jsou dva. Jeden je vhodný v situaci, že máme k disposici jen sušené listy a nebo nevlastníme odšťavňovač. V takovém případě stačí vzít hrst lístečků, rozdrtitje, zalít menším množstvím vody (milovníci odměřování a vážení mohou vzít třicet gramů sušené drogy na tři sta mililitrů vody) a necelých deset minut povařit. Vzniklý výluh necháme pár hodin odstát, přecedíme a můžeme začít sladit. Nemá smysl si dělat větší dávku dopředu, protože trvanlivost vzniklého sirupu je díky nulovému obsahu konzervantů docela krátká – v lednici je to maximálně pár týdnů.

Podle druhého receptu stačí stévii jen odšťavnit. Je to pravda, ale v tomto případě je trvanlivost naprosto minimální, proto je lepší k odšťavněnému sirupu znovu přidat nadrcenou stévii, nechat ji přejít asi dvě minuty varem a pak odložit asi na půl hodiny, kdy nadrcené listy opadnou ke dnu a vzniklou tekutinu snadno přecedíme.

Lze si také vyrobit lihový extrakt ze stévie, který také sladí a vydrží nejdéle ze všeho, ale z pochopitelných důvodů má mnohem menší využití než sirupy vařené či odšťavněné. Hodí se například v situaci, že si rostlinku pěstujeme ve velkém množství a už nevíme co se sklizní. Vezmeme si dvacet hezkých sušených lístečků, a zalijeme je dvěma sty mililitry čtyřiceti procentního lihu. Nádobu umístíme do chladu mimo dosah přímého slunečního světla a dvakrát denně ji protřepeme. Po dvou týdnech extrakt přecedíme do nějaké čisté láhve a uskladníme. Používáme podobně jako sirupy ke slazení, občas se tento výluh ze stévie také doporučuje podávat jako lék po malých lžičkách při kašli a nachlazení.

* pozor, při pečení jen sladí, těsto díky ní nebude křehčí a také neurychlí kynutí droždí, což jsou další funkce cukru při dělání domácích moučníků a sladkostí. Také je nutno trochu upravit poměry surovin.