Recept na levandulový sirup

Nádherně kvetoucí levandule - credit Pixabay by castleguard

Levandulový sirup můžeme s mírnou nadsázkou označit za koncentrovanou sílu a vůni léta ve sklenici či lahvičce. Jeho nezaměnitelné aroma i skvělá chuť dokážou připomenout teplé sluneční paprsky a voňavé rozkvetlé louky i během nejsychravějších dnů. Má široké využití v kuchyni při přípravě a ochucování různých pokrmů. Přidává se do mnoha alkoholických i nealkoholických nápojů, můžeme jím lehce ovonět dokonce i kávu a v neposlední řadě má spoustu zdraví prospěšných účinků. Lze ho koupit v obchodě, ale dá se snadno připravit doma. Recept domácí levandulový sirup je opravdu jednoduchý a zvládne ho asi každý.

Recept na sirup z levandulových květů

Budeme potřebovat přibližně sto gramů levandulových květů. Odpovídat by to mělo zhruba čtyřem hrstem. Ostříháme z nich co nejvíc stonků. V ideálním případě sirup vyrobíme pouze z fialových kvítků bez jediného zeleného kousku. Uvedeme do varu půl litru vody, zalijeme květy a necháme pod pokličkou úplně vychladnout. V dalším hrnci rozmícháme další půl litr vody s jedním kilogramem cukru. Uvedeme do varu. K levandulovému výluhu vymačkáme přes sítko tři větší citrony a všechno nalijeme do cukrového sirupu. Rozmícháme, uvedeme do varu a ještě vroucí rozlijeme do vyvařených lahví nebo sklenic. Levandulový sirup zavíčkujeme a uskladníme. Po otevření přechováváme v lednici.

Účinky levandule

Bohatý výběr minerálů, vitamínů, silic, flavonoidů, organických kyselin a dalších zdraví i chuti prospěšných látek dělá z levandule a levandulového sirupu vhodného pomocníka při vaření i domácí léčbě. Sirup i čistý výluh se dá využít při přípravě různých nápojů. Oblíbená je kombinace s proseccem. V létě krásně osvěží limonáda s minerálkou a ještě lístečkem máty či bazalky, případně může být navíc ochucená troškou citronové šťávy. Místo cukru lze levandulovým sirupem osladit také čaj nebo dokonce, jak je už zmíněno na začátku článku, kávu. Dá se přidávat do omáček nebo marinád na maso. Velmi zajímavě dokáže doladit chuť divočiny. Využívá se při pečení koláčů, sladkého pečiva a také při výrobě zákusků i zmrzliny.

Levandule se v lidové medicíně doporučuje hlavně jako výborný přírodní prostředek na uklidnění a proti stresu i úzkosti. Za tímto účelem ji předepisovala už slavná středověká přírodovědkyně a lékařka Hildegarda z Bingenu. Uklidňující účinky levandule potvrdil i výzkum japonských vědců publikovaný v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience. Pravidelné užívání dokáže zmenšit problémy s nespavostí a může zmírnit deprese. Levandulový sirup také pomůže při žaludečních potížích, působí preventivně proti problémům s trávením a urychluje metabolismus. Má mírně anestetické účinky, působí proti křečím a urychluje léčbu zánětů. Antiseptické vlastnosti (a samozřejmě i nádherná vůně) nachází široké využití v kosmetice a při péči o pleť. Ale tam samozřejmě nesáhneme po levandulovém sirupu, ale využijeme buď čistý výluh a nebo levandulový olej.