Co jíst po kolonoskopii

Čerstvá zelenina, okurka, salát,  rajče - credit Pixabay by Sponchia

Dieta má při kolonoskopii opravdu velký význam. Aby tento zdravotní zákrok proběhl bez problémů, lékař musí na kameře vidět čistý obraz povrchu našich střev. Jinak by se mohlo stát, že si nevšimne významných změn nebo zánětů. Proto lidé už několik dní před kolonoskopií musí velmi pečlivě dodržovat lékařem určená pravidla stravování a večer před ní musí střeva ještě pořádně pročistit pomocí předepsaných projímadel. Ale neméně významná je úprava jídelníčku i po kolonoskopii. A na to, co bychom měli po vyšetření jíst, se podíváme na dalších řádcích.

Proč upravovat jídelníček po kolonoskopii

Dieta po kolonoskopii je důležitá, protože sliznice tlustého střeva může být po vyšetření lehce poškozena. Zejména pokud při vyšetření byly odstraněny polypy nebo odebrány vzorky na histologii. Z tohoto důvodu můžeme pociťovat nepříjemné pocity, nadýmání a dokonce mírné bolesti břicha křečovitého charakteru. Úprava jídelníčku po kolonoskopii pomáhá zabránit zbytečnému zatížení trávicího systému. Rozhodně není zdravé se ihned po kolonoskopii okamžitě vrátit ke svému starému způsobu stravování. Nejen kvůli riziku narušení sliznice, ale také z důvodu radikálních úprav jídelníčku před vyšetřením. Celý proces návratu k normálnímu stravování musí být postupný.

Co a jak jíst po vyšetření tlustého střeva

Základem diety po kolonoskopii je lehká stravitelnost. Potřebujeme se vyhýbat všem potravinám, které by v trávicím traktu různým způsobem „dělaly neplechu“. Také je důležité jíst menší dávky potravin v pravidelných odstupech. Rytmus snídaně, svačina, lehký oběd, svačina a lehká večeře je ideální. Jíst můžeme libové maso, mléčné výrobky, krémové polévky (jen pozor na zeleninu, která nadýmá), světlé pečivo a vejce. V prvních dnech po vyšetření tlustého střeva je lepší zeleninu i ovoce nejdříve krátce povařit nebo upravit na páře. Případně můžeme pít ovocné šťávy a jíst protlaky-přesnídávky. Nejvhodnějším nápojem je nesycená voda nebo nepříliš silný čaj. Rozhodně bychom se měli nějaký čas vyhýbat tučným masům, fast foodům, smaženým pokrmům, polotovarům, pikantním potravinám, celozrnnému pečivu, jídlu s vysokým obsahem vlákniny, ostrému koření, syceným nápojům, alkoholu, kávě a také příliš silnému čaji.

Dieta po kolonoskopii by měla trvat dva až tři dny, pak můžeme postupně do svého jídelníčku zařazovat celozrnné pečivo a čerstvé ovoce i zeleninu. Důležité je naslouchat signálům, které naše tělo vysílá. Pokud nám není z něčeho dobře, raději návrat k předchozímu stravování zpomalíme. Je to také dobrá příležitost si promyslet, co vlastně jíme a jestli nám náš normální jídelníček vlastně prospívá…