Slovo artyčok většině lidí v naší zemi sice mlhavě něco říká, ale už jen relativně málokdo si pod tímto názvem představí cosi konkrétnějšího. Jedná se o delikatesu rozšířenou ve středomořské kuchyni, která vzhledem sice trochu připomíná bodlák. Její chuť můžeme bez uzardění v klidu porovnat s takovou lahůdkou, jako je chřest. Ale pouze kvůli kulinárním vlastnostem by se artyčok na tyto stránky nedostal. Je zajímavý i ze zdravotního hlediska. Obsahuje spoustu prospěšných látek, které mimo jiné pozitivně působí na játra, zlepšují metabolismus, regulují cholesterol nebo urychlují hubnutí. Výtažky z artyčoku se přidávají do potravinových doplňků se silymarinem, které se doporučují na zlepšení funkce jater (obvykle se kombinuje s ostropestřcem a pampeliškou). V domácích podmínkách si k léčebným účelům můžeme snadno připravit z artyčoku čaj nebo šťávu.
Účinky artyčoku nejen na játra
Mezi zdravotně nejzajímavější látky obsažené v artyčoku určitě patří hořčina cynarin a polysacharid inulin. Vysoká koncentrace té první zlepšuje tvorbu žluči, která urychluje trávení tuků i vstřebávání vitamínů a minerálů. Cynarin pomáhá chránit játra a urychluje regeneraci jaterních buněk. Působí preventivně proti vzniku žlučníkových kamenů. Inulin dokáže snižovat glykemický index a zpomaluje vstřebávání sacharidů. Reguluje hladinu tuku a zlepšuje schopnost organismu zpracovávat vápník obsažený v potravinách. Také pomáhá navodit pocit sytosti, díky čemu může být hodně prospěšný při různých redukčních dietách. Artyčok navíc obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů i antioxidantů, které blahodárně působí na naše celkové zdraví a chrání nás před vznikem aterosklerózy i civilizačními chorobami. Zlepšuje vylučování škodlivin močí a vzhled i stav pleti. Má antibakteriální i protizánětlivé účinky. Obecně se jedná o zeleninu, která je vhodná téměř pro každého. Pozor si jen musí dávat lidé, kteří trpí kvůli žlučníkovým kamenům nebo mají nějaké jiné problémy s tímto orgánem. Opatrný musí být i každý, kdo má alergii na hvězdnicovité rostliny. A samozřejmě jako i v téměř všech jiných případech si na častější konzumaci artyčoku a přípravků, které ho obsahují, musí dávat pozor těhotné i kojící ženy a malé děti.
Artyčokový čaj
Příprava čaje z artyčoku je velmi jednoduchá. Nakrájíme listy na menší kousky a hodíme je do vařící vody. Abychom vylouhovali dostatek zdraví prospěšných látek vaříme pod pokličkou na mírném plameni přibližně čtvrt hodiny. Pak tekutinu přecedíme a necháme vychladnout. Bude stačit také asi kolem čtvrt hodiny. Na lačno pijeme dvě skleničky denně. Pokud je nám chuť hodně nepříjemná, můžeme přidat trochu citronové šťávy nebo medu. Tomu druhému dochucení se vyhneme, pokud naším hlavním cílem je shodit nějaké to kilo.
Nápoj z artyčoku s dužinou
Listy z jednoho artyčoku omyjeme a nasekáme na kousky. Zalijeme vodou tak, aby byly úplně zakryté. Přidáme šťávu z půlky citronu. Vaříme pod pokličkou přibližně třicet minut. Přidáme plátek čerstvého ananasu nebo polovičku broskve, půl hrstky loupaných mandlí a všechno do hladka rozmixujeme. Podle potřeby můžeme přidat ještě trochu vody, aby nápoj nebyl příliš hustý. Uskladníme v lednici a pijeme půl skleničky denně.