Pampeliška na játra

žlutý kvítek pampelišky

Pampeliška je tak rozšířený plevel, že si většina lidí ani neuvědomuje, že se jedná i o velmi kvalitní léčivou bylinu. Přitom to naznačuje už její celý název pampeliška či smetanka lékařská. Vlastnosti této rostliny lékaři zkoumají již více než tisíc let. Jedním z prvních byl slavný Avicenna, který ji doporučoval při potížích s vodnatelností, jako sérum proti kousnutí škorpiona a také jako velmi dobrý lék na játra.

Co a jak účinkuje

V bylinkářství se využívá hlavně kořen a nať. Někdy se také sbírá i květ, ze kterého se hlavně dělá takzvaný pampeliškový med. V tomto případě jde ale spíše o zajímavé sladidlo než přímo léčivo. Smetanka zlepšuje tvorbu žluči a pomáhá stimulovat činnost jater a žlučníku. Kromě toho má diuretické účinky a pomáhá očišťovat ledviny. Je  přitom velmi účinná, protože během čištění nedochází v našem těle k výraznějším ztrátám draslíku. Vitamíny a minerály obsažené v pampelišce pomáhají s chudokrevností a celkově zvyšují imunitu. Podle některých léčitelů časté popíjení pampeliškových čajů také zlepšuje hojení ran a do jisté míry pomůže při shazování kil.

V nati je více látek prospívajících ledvinám a pro změnu v kořenu se koncentrují síly zlepšující činnost jater. Za nejkvalitnější se v lidovém léčitelství považuje nať i kořen sbírané v květnu. Většina lidí s pitím pampelišky nemívá problém, někdy se ale mohou objevit alergie nebo mírně pročišťující účinky. Zvláště pokud bereme léky nebo trpíme nějakou nemocí, je dobré jakoukoliv intenzivnější pampeliškovou kúru nejdřív probrat s odborníkem.

Pampeliškový čaj na játra

A jak postupovat při přípravě čaje z pampelišky na játra? Není nic jednoduššího. Jednu lžičku nasekaných kořenů zalijeme sklenicí vody a bez pokličky uvedeme do varu. Vaříme pět minut. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme a necháme ještě deset minut odstát. Pak ji pokud možno hodně teplou vypijeme. Čaj nejlépe účinkuje, když si ho dáme před jídlem. Při intenzivních kúrách bychom neměli překročit množství tří skleniček denně. Většina specialistů také nedoporučuje očistu provádět déle než dva týdny. Pak je rozumné nechat náš organismus nějaký čas trochu odpočinout. Pro zesílení účinků bychom měli po dobu čajové detoxikace také upravit jídelníček, mírně snížit příjem kalorií a vyřadit z něj smažené pokrmy, alkohol a tučná jídla. Také bychom to neměli přehánět s cukrem a potravinami obsahujícími nadměrné množství takzvaných éček.