Pampeliška, zvaná také smetanka, zdobí svými krásnými zlatými kvítky jarní trávníky. Zahrádkáři ji příliš v oblibě nemají, ale milovníci lidové medicíny a všichni, kdo rádi vyrábějí různé bylinkové a ovocné dobroty, na ni nedají dopustit. Zajímat by měla také ty, co se zajímají o přírodní péči o pleť, protože se dá využít i v domácí kosmetice či při léčbě kožních problémů.
Pampeliška, podobně jako fialka, se dá velmi dobře využít v boji proti akné. A to dokonce několika způsoby, které lze úspěšně kombinovat. Je dobré si z listů připravovat čaj, který pak každý den pijeme a pomáháme tím očišťovat organismus a tím pádem i pleť. Stejnou tekutinu můžeme použít k očišťování pokožky přímo. S postupem času ztrácí účinky, proto je dobré si připravovat jen tolik nálevu, kolik zrovna potřebujeme – čili přibližně skleničku, ze které si odebereme náprstek na omytí pleti kosmetickým tamponem. Proti akné lze i bojovat koupelí. Z dvaceti gramů směsi sušeného kořene pampelišky a lopuchu můžeme patnáctiminutovým vařením v půl litru vody připravit odvar, který si pak nalijeme do vany.
Pampeliška se také už do pradávných dob používala na rány, podle lidové moudrosti obklady z čerstvě nasbírané byliny velmi výrazně urychlovaly hojení. Vědci se tímto účinkem zatím nezabývali, ale jistou logiku má. Ve smetance totiž najdeme větší množství hořčíku a nemálo antioxidantů, které léčbu různých poranění mohou urychlit. K tomu přispívá i její schopnost urychlovat krevní oběh ve tkáních.
Ale to ještě není všechno. Pampelišky si všimli už v dobách antiky. Její „mléko“ se využívalo při vybělování pih, na jaterní skvrny a bradavice. Navíc starověké a středověké krásky si velmi často dopřávaly koupele v odvarech z květů této rostliny (při koupání se pak ještě přihazovalo několik hrstí čerstvých). Věřily, že díky tomu budou krásnější a že jejich pleť omládne. Z dalších účinků na kůži stojí zmínit ještě to, že podle některých specialistů na bylinnou léčbu může být pampelišková šťáva částečně účinná i při boji s lupenkou a výtažky lze využít na ekzémy. Sílu této léčivé byliny nepodceňují ani kosmetické firmy. Výtažky se používají při výrobě některých přípravků určených pro intimní hygienu.