Bylinky na akné

To jak vypadá naše pleť řešíme pravděpodobně již od dob co jsme slezli ze stromu. Možná je to trochu marnivost, ale akné nás prostě trápí. Mezi první prostředky, které se využívaly, patřily samozřejmě různé bylinky. A jejich účinnost je potvrzena i v dnešní době, protože většina prostředků proti akné se nějakým způsobem opírá o nějaký výtažek, který byl objeven právě v rostlinné říši.

Odvary, obklady, omývání a jiné další tradiční způsoby využití bylinek určitě mohou pomoci. Samozřejmě je nutno také zohlednit individuální podmínky nebo alergie, ale jejich prospěšnost je neoddiskutovatelná. Jenže je to jen jeden z mnoha kroků, jaké bychom při boji s beďary měli udělat. Dalším potřebným krokem je úprava životosprávy, správná dieta a také bychom měli využívat  účinné bylinky či koření „vnitřně.“

Asi nejpopulárnější bylinky proti akné v naší kotlině a přilehlých zemích jsou přeslička, máta a heřmánek. Jejich použití je velmi jednoduché. Z hrstky čerstvých bylin nebo lžíce sušených si připravíme odvar. Očistíme pokožku a poté ji jemně omýváme vatičkami nasáklými vytvořenou tekutinou. Je to jednoduché, tradiční, šetrné a navíc celkem úspěšné.  Existují i další byliny, z toho některé opravdu dost exotické, které nám mohou pomoci. Asi bude složitější je sehnat, ale pokud někoho trápí akné opravdu hodně, tak se snaha rozhodně vyplatí.

V našich luzích a hájích roste taková malá nenápadná, ale přitom velmi hezká, kytička. Jmenuje se violka trojbarevná, i když je známější spíše pod jménem maceška. Tento droboučký kvítek je opravdu skvělým bojovníkem s kožními problémy, tudíž se hodí i na akné. Výtažky z macešky používá i kosmetický průmysl. Podává se vnitřně ve formě různých nálevů (půl lžičky sušené drogy na hrneček) a také je možno využít odvary na omývání pleti (tady lze vyzkoušet i čerstvou).

A příkladem oné slíbené exotiky může být například … kurkuma. Má desinfekční a protizánětlivé účinky, tudíž je naprosto jasné, že se na akné hodí také. Můžeme jí kořenit svá jídla a tím zlepšit své trávení a nebo ji použít jako … pleťovou masku přímo na uhříky. Navíc díky tomu naše pokožka bude opravdu dobře očištěná, osvěžená a navíc se zpomalí její stárnutí. Kurkumovou masku uděláme velmi jednoduše, prostě mleté koření promícháme s trochou minerální vody a naneseme na pleť. Zázraky jsou při pravidelném užívání zaručené.

A exotikou výrazně méně známou, ale zároveň velmi účinnou může být zederach indický (také nimba, neem, či latinsky Azadirachta indica). Jeho účinky na pokožku jsou známé již přibližně pět tisíc let a využívá je tradiční indická medicína ajurvéda. Pomáhá nejen proti akné, ale působí také na různé vyrážky či ekzémy. Bohužel neem si jen tak nenatrháme nebo nekoupíme v libovolném konzumu, jako například onu výše uvedenou kurkumu. V tomto případě se budeme asi muset spolehnout jen na různé kosmetické prostředky (pokud možno přírodní), které obsahují léčivé výtažky z této bylinky.