Jak se probrat po ránu

Většina lidí má problém s ranním vstáváním. Když už se jim podaří vylézt z rozehřátého pelechu, stejně to trvá ještě docela dlouho, než se jim podaří dostat do relativně použitelného stavu. Proto je užitečné znát různé tipy a triky, díky kterým se po ránu budeme schopni probrat výrazně rychleji.

1. základem dobrého spánku a tím pádem i příjemného probuzení je kvalitní postel a matrace. Komfort může také často zvýšit používání antialergického povlečení a povlaků. Před spaním bychom měli pořádně vyvětrat, užitečné je mít v ložnici nastavenou trochu nižší teplotu. Pokud možno neusínáme u televize, počítače, tabletu, mobilního telefonu a jiných podobných přístrojů.

2. měli bychom spát tolik, kolik potřebujeme a pokud možno naučit organismus jisté pravidelnosti. Obecně se uvádí, že dospělému člověku stačí sedm hodin spánku, i když je to záležitost individuální a většinou se potřebná doba pohybuje mezi šesti až osmi hodinami. Každý by měl pamatovat na to, že čas získaný ponocováním ztrácí nižší výkonností druhého dne.

3. pozornost bychom měli věnovat i budíku. Jeho zvuk by nás neměl ukolébávat ke dřímání, ale jednoznačně probudit. Také je užitečné ho umístit mimo dosah rukou, protože jinak budeme mít sklony tak zvaně dospávat (příslovečné ještě dvě minutky). Člověk, který nevstane hned po probuzení a ještě se různě povaluje si ve skutečnosti více neodpočine. Dokonce ve většině případů to způsobí, že do plné aktivity se probírá výrazně déle.

4. po probuzení bychom měli pořádně rozsvítit (díky tomu zastavíme v organismu produkci melatoninu, který vyvolává pocit ospalosti), protáhnout se, skvělá je nějaká rozcvička při otevřeném okně a pak vlažná nebo studená sprcha. Pokud nemáme čas se osprchovat, omyjme si alespoň pořádně obličej chladnější vodou.

5. důležitou roli hraje i kvalitní snídaně, kterou si dopřejeme v klidu a pohodě. Člověk by se neměl budit jen hrnkem kafe a nějakým rohlíkem, který žvýká po cestě do práce. Zdravých kombinací je spousta, každý si vybere, co má rád (pro dobré probuzení je důležitější, abychom snídani jedli s chutí a v pohodě a ne vystresovaní váhou a přesným počítáním živin a kalorií). Z nápojů je vhodné začít den ovocnou šťávou, případně nějakou minerálkou s trochou rozmíchaného medu. Před odchodem si můžeme dát malou kostičku čokolády.