Epsomská sůl v kuchyni uplatnění nenajde. Má hořkou chuť a navíc specifické účinky, které s vychutnáváním pokrmů rozhodně nespojujeme – spíše s něčím opačným, konec konců najdeme ji například v Šaratici či Zaječické minerálce. V domácí lékárničce bychom ji měli mít nejen z tohoto důvodu, Epsomská sůl se dá využít mnoha dalšími způsoby, navíc některé z nich se vůbec netýkají zdraví.
1. její nejznámější využití bylo zmíněno již v úvodu. Jedná se o skvělý přípravek, který nám může pomoci při různých zácpách a také v případě, že si chceme z nějakého důvodu vyčistit střeva.
2. lidé, kteří mají problémy s nepříjemným zápachem nohou nebo nějakými plísněmi si mohou namáčet deset až patnáct minut chodidla v misce s vlažnou vodou, ve které rozmícháme několik lžic Epsomské soli. Při plísních to opakujeme třikrát denně, na zápach stačí jen jednou. Taková lázeň také pomůže i po celém dnu chození a nebo v případě nějakých otoků.
3. při bolestech hlavy, svalů a celkové únavě si můžeme udělat relaxační koupel z Epsomské soli. Dvě skleničky rozmícháme v teplé vaně a pak v ní dvacet minut relaxujeme. Účinky můžeme ještě zlepšit nějakou příjemnou vůní – do koupele si dáme pár kapek oblíbené přírodní silice. Po takovém odpočinku bychom měli i velmi dobře spát.
4. na kůži spálenou sluncem rozmícháme ve skleničce vody dvě lžíce soli, tekutinu dáme do rozprašovače a postižená místa postříkáme.
5. pokud nás kousl nějaký hmyz (účinkuje to na komáry, mravence, včely apod. ale ne například na klíšťata), uděláme si stejný koncentrát jako na spáleniny, jen místo rozprašování do tekutiny namáčíme kus látky či gázy nebo nějakou vatičku a připevníme ji na štípanec.
6. Epsomská sůl nám může pomoci i s vlasy. Pro zvětšení objemu se doporučuje směs, kterou připravíme tak, že smícháme používaný kondicionér se solí v poměru jedna ku jedné, rozpustíme ji ve vodní lázni a pak vše vmasírujeme do vlasů. Opláchneme po dvaceti minutách.
7. můžeme ji také vyzkoušet při čištění pórů. Lžičku soli rozmícháme v půl sklenici teplé vody a touto tekutinou si ošetříme pleť. Někdo epsomskou sůl používá i jako peeling – míchá se půl lžičky s menším množstvím nějakého krému či olejíčku.
8. Epsomská sůl se dá využít i na zahradě. Doporučuje se proti slimákům a také jako přípravek na hubení škůdců.
9. v domácnosti můžeme směs soli s tekutým mycím přípravkem použít na vyčištění a vybělení spár a kachlíků.