Domácí koupelnová sůl

Sůl konzumovaná v nadměrném množství může velmi výrazně škodit našemu zdraví. Ale ten samý minerál využívaný zevně pro změnu tělu prospívá. Koupelnová sůl působí relaxačně, má antibakteriální účinky, pomáhá s regenerací i prokrvením kůže a také zlepšuje metabolismus. Můžeme si ji koupit a nebo velmi snadno vyrobit v domácích podmínkách.

Měli bychom si připravit přibližně půl kilogramu hrubozrnné mořské nerafinované soli (lze použít i krystalickou himalájskou), půl lžíce panenského olivového oleje, velkého panáka nějakého kvalitního tekutého mýdla (pokud možno vybíráme neparfémované, aby se nám pak vůně netloukly), silici, která je pro nás nejpříjemnější (oblíbená a uklidňující je levandulová)*. Případně si nachystáme ještě sušené květy rostliny, ze které byl éterický olej vyroben, ale to není nutné.

Promícháme velmi pečlivě olivový olej, tekuté mýdlo a několik kapek silice a to vše pak spojíme se solí (jestli máme i kvítky, tak ty přimícháme před přidáním tekutin).  Suchou sklenici vyložíme pečícím papírem a do ní se pak hotová koupelnová sůl přesype. Před prvním použitím ji musíme nechat čtyřicet osm hodin vysychat. Pak ji už přidáváme do koupele stejným způsobem, jako tu koupenou v obchodě. Lze k ní přimíchat i potravinářské barvivo, aby měla „hezčí“ barvu, ale proč si kazit takový přírodní výrobek éčky.

Můžeme vyzkoušet i recept na druhou variantu. Promícháme sklenici soli s půl sklenicí ovesných vloček a pak přidáme panenský olivový olej, pár kapek vybrané silice a všechno velmi pečlivě promícháme. Pak už koupelnovou sůl přesypeme do stejně připravené sklenice, necháme vyschnout (tady stačí jen necelý den) a můžeme začít používat. V obou případech je dobré nádobkami, ve kterých je koupelnová sůl uskladněna, co pár dní zatřást, aby se nám vše neslilo v jednu kompaktní hmotu.

*kromě levandulové silice zajímavá může být i grepová, které se připisují antidepresivní účinky a schopnost redukovat celulitidu. A nebo můžeme vyzkoušet ve své koupelnové soli mandarinkovou, ta zase pomáhá zvládat stres, léčí nespavost a redukuje strie.