Domácí léčba olejem

Láhev s olivovým olejemPři domácí léčbě prováděné podle tradičních doporučení našich babiček a prababiček se většinou využívají bylinky a věci, které jsou  běžně dostupné v téměř každé domácnosti. Jednou z nich je například olej, bez něhož se neobejde asi žádná kuchyně. Ten bývá součástí různých léčivých směsí a mastí, ale při některých zdravotních problémech ho lze využít přímo.

Na záněty dásní

Olej může být velmi užitečný při bolestech dásní způsobených zánětem a dokonce i při paradentóze. Nejlepší je panenský řepkový, slunečnicový či olivový nebo kokosový, ale použít se dá vlastně jakýkoliv. Vyjmenované tuky mají díky svým specifickým vlastnostem nějaké účinky navíc – například antibakteriální působení či antioxidační efekty. Ale jak už bylo uvedeno, se samotným zánětem či bolestí dásní si velmi dobře poradí jakýkoliv kuchyňský olej. A jak bychom měli postupovat? Ráno na lačno si dáme do pusy lžičku oleje a následně ji protlačujeme mezi zuby. Po několika minutách vše vyplivneme a dáme si další lžičku. Proplachovat dásně i zuby bychom měli přibližně patnáct minut. Celý postup zopakujeme večer.*

Na špunty v uších

Pokud se nám v uchu nahromadí příliš mnoho mazu, můžeme začít mít problémy se sluchem nebo nás dokonce mohou uši na dotek mírně bolet. V takové situaci je opravdu úplně jedno, jaký olej použijeme. Ve zvukovodu se žádné extra účinky neprojeví, rostlinný tuk bude působit hlavně díky své specifické konzistenci. Olej si na začátku mírně ohřejeme. Nejlepší je vodní lázeň, u které máme růst teploty pod kontrolou mnohem více, než kdybychom  ho ohřívali přímo. Do malé injekční stříkačky nabereme trochu teplého, ale ne horkého, oleje. Stoupneme si před zrcadlo, nakloníme hlavu na bok a kápneme si do ucha tři až pět kapek. Vydržíme tak stát asi tři minuty. Pak hlavu nakloníme na druhou stranu a necháme olej vytéct (případně si ho můžeme nakapat i do druhého ucha).

Při zácpách

Zácpa může být následkem nějakého zdravotního problému, nevhodného jídla a dokonče občas vznikne i díky čistě psychickým příčinám, jako je například stres. Ve dvou posledních případech může být velmi dobrým pomocníkem právě olej. V tomto případě bychom měli sáhnout spíše po nějakém rostlinném tuku lisovaném za studena, čili nejpravděpodobněji ve většině případů vybereme panenský olivový. Po probuzení si do sklenice s teplou vodou nakapeme přibližně patnáct kapek citronu. Zamícháme. Vypijeme jednu lžíci čistého oleje a všechno zapijeme teplou vodou s citronem. Účinek by se měl dostavit do půl hodiny. Proto je lepší si tuto kúru načasovat a raději se jí vyhnout v situaci, kdy někam spěcháme.

* Proplachování dásní olejem patří v velmi populárním léčebným metodám ve východní medicíně. Přírodní lékaři a šamani na ně nedají dopustit a říkají, že kloktání oleje by mělo patřit k našim každodenním návykům, protože velmi dobře posiluje celkovou imunitu a snižuje riziko vzniku více než třiceti různých chorob a nebo je přímo léčí. Mezi ně patří astma, migrény, srdeční či jaterní potíže a dokonce prý i cukrovka.