Domácí olej na odličování

Dlouhodobé používání velké části obecně dostupných odličovacích přípravků nemá na pleť příliš dobrý vliv. Komě makeupu většinou také odstraňují sebum, čímž nutí mazové žlázy k jeho větší produkci, pokožka se přemašťuje a může docházet k porušení kožní bariéry. Většinou se to řeší používáním dalších kosmetik, což samozřejmě vyvolává velký úsměv na tváři u všech producentů a prodejců těchto přípravků. Zdravou a také ve finále levnější alternativou může být odličování olejem.

Něco málo o odlíčení olejem

O oleji v kosmetice panuje mnoho mýtů. Podle některých lidí ucpává póry a pleť je prý potom mastná a špatně se omývá. Není to pravda. Ucpávání pórů či přesušování bývá právě velmi často následkem používání klasické kosmetiky. Téměř libovolný rostlinný olej dokáže ve skutečnosti šetrně odstranit nalíčení a přitom nenaruší hydrolipidovou vrstvu. Má také velmi dobré hydratační vlastnosti a některé druhy obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, které blahodárně účinkují na pleť. Vyzkoušet můžeme téměř jakýkoliv. Nejoblíbenější jsou všechny lisované za studena – spoustu fanoušků má olej olivový, slunečnicový, kokosový a jojobový. Můžeme si také připravit vlastní speciální směs.

Vyvážený olejíček pro krásnou pleť

Nachystáme si lžíci avokádového, lískového a sezamového oleje. Ten první dokáže dokonale hydratovat pokožku a obsahuje spoustu kvalitních sterolů. Druhý umí zajistit dlouhodobou a rovnoměrnou hydrataci, stahuje póry a reguluje tvorbu kožního mazu. A sezamový má kromě standardních vlastností, které jsou vlastní i jiným olejům, navíc protizánětlivé účinky a velmi dobře očišťuje. Všechny promícháme, přelijeme do tmavé lahvičky, uzavřeme a uskladníme do chladu. Hotová směs by měla mít trvanlivost kolem šesti měsíců, ale výše uvedené množství nám při každodenním  používání určitě tak dlouho nevydrží. Ale může to být užitečná informace pro někoho, kdo si chce olejíček připravit do zásoby.

Při odličování olej nanášíme na kosmetický tampónek navlhčený teplou vodou. Můžeme ho také přímo vmasírovat do pleti a poté ho tampónem nebo teplou žínkou stáhnout. V rámci léčivé kúry lze jednou za týden vetřít po odlíčení  olej do kůže ještě jednou. Zlepšíme tak její elasticitu, dodáme zdraví prospěšné látky a navíc zdokonalíme regenerační schopnosti pokožky.