Chráníme játra bylinkami

Játra bychom mohli přirovnat k velké čistírně, která zbavuje náš organismus mnoha škodlivých látek. Vydrží hodně, ale nejsou nezničitelná. O zdravotních problémech se dozvídáme převážně dost pozdě, často je to v souvislosti s potížemi nějakého jiného orgánu. Proto je dobré o ně pečovat a prospěšné v tom mohou být i různé bylinky.

Mezi dnes nejznámější ochránce jater z rostlinné říše patří ostropestřec mariánský. Jedná se o starou léčivou rostlinu, která původně pochází ze Středomoří. Obsahuje sylimarin, který chrání játra před účinky toxinů, regeneruje je, působí proti zánětům a zmenšuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Existují i vědecké výzkumy, které naznačují, že bylina může účinkovat i jako protijed při otravě houbami. Prodávají se různé výtažky z ostropestřce, ale můžeme si pořídit čistou bylinku – sypanou i ve formě čajových sáčků. Podáváme ji buď ve formě nálevu a nebo nadrcená semínka přidáváme do jogurtů či ranního musli (po vypití ostropestřcového čaje můžeme semínka pro zesílení účinků také sníst).

Játrům prospívá i artyčok. Obsahuje antioxidanty a probiotický inulin, ale z hlediska jater je mnohem významnější cynarin povzbuzující tvorbu žluči a detoxikační schopnosti jater. Tato látka se nachází hlavně v listech a kořenech rostliny, proto se většinou užívá v podobě různých výtažků. V lidové medicíně se používají vysušené čerstvé listy, které je možno nakládat do lihu či vína. Lék se podává před jídlem. Případně usušenou drogu (dvě lžičky) lze zalít vroucí vodou a nechat čtvrt hodiny louhovat.

Nemoci jater a žlučníku pomáhá řešit i třezalka tečkovaná. Účinek zaručují flavonoidy, které tato bylina obsahuje. Omezuje tvorbu žlučníkových kamenů a pomáhá při regeneraci jater. Zvláště účinná je v podobě čaje, který podáváme po každém tučnějším jídle. Stačí jen zalít sáček přibližně dvěma deci vroucí vody, nechat pět až deset minut louhovat a pak teplou tekutinu vypít. S třezalkou bychom měli být opatrnější během slunečných dnů, protože zvyšuje naši fotosenzitivitu. A podobně jako i u ostropestřce a artyčoku bychom měli její užívání konzultovat s lékařem, aby účinné látky, které obsahuje, nějakým způsobem neovlivňovaly působení jiných léků, co zrovna užíváme (a v těhotenství, během kojení či u dětí je konzultace s odborníkem nutností vždy).