Játra jsou velmi důležitým orgánem, který v lidském těle plní několik stovek různých funkcí a každou minutu profiltrovává více než jeden litr krve. Normální dnešní život ale na tento orgán klade zvýšené nároky třeba v podobě nezdravého životního stylu nebo užívání různých škodlivých látek. A nebo prostě nás tlačí nutnost konzumovat stále větší množství různých léčiv, která jsou pro přežití či normální život často s pozdějším věkem nevyhnutelná. Výhodou je, že játra mají velmi slušnou schopnost regenerace, ale samozřejmě nejsou nezničitelná, proto je dobré o ně také správně průběžně pečovat.
Asi nejznámějším nepřítelem jater je samozřejmě alkohol. To, že tato látka způsobuje cirhózu, je všeobecně známo. Méně známý je již fakt, že ji může vyvolat i relativně malé množství, pokud je konzumováno pravidelně. Obecně se uvádí, že ji může způsobit již 150 gramů této látky konzumovaných každý den po dobu deseti let – a nyní pozor, jedna sklenka desetistupňového piva má zhruba patnáct gramů a dvojka vína přibližně dvacet. K poškozování jater ale dochází už při nižších dávkách, pro ženy se uvádí kolem třiceti gramů a u mužů dvojnásobné množství. Čili je naprosto samozřejmé, jak svou žlázu chránit. Omezit konzumaci rozveselujících nápojů a rozhodně ji nepraktikovat každý den. Při dlouhodobé konzumaci je nutno přinejmenším dodržovat normální jídelní návyky. Játrům totiž dosti škodí, pokud je normálně „neživíte“ a ony jen filtrují alkohol.
Významné problémy jater může vyvolat i příliš velká dávka (a samozřejmě zase pravidelná) různých léků. Tady je situace složitější, protože velmi často jsou předepsány proto, aby nám ulevily v nějakém jiném problému a jejich jednoduché vysazení prostě není moc dobře možné. Ale existují medikamenty, které jsou velmi často polykány bez jakéhokoliv rozumu, jen protože si chceme ulevit. A jde o prostředky dostupné bez receptu, tudíž v podvědomí velké části populace, mylně považované za úplně bezpečné. Asi nejklasičtějším příkladem jsou všechny ty pilulky proti bolesti či horečce (paraleny, ibalginy, acylpyriny atd.). Rozhodně by s jejich užíváním měl být každý opatrný a přečíst si příbalový leták, kde jsou uvedeny i maximální možné dávky – a raději se držet výrazně pod nimi. Také občas, pokud se nám zdá, že to prostě bez pilule nejde, tak je dobré prostřídat podobný typ s jinou účinnou látkou – například jednou paralen a po něm nurofen (čili léčivou látku paracetamol prostřídat s ibuprofenem). Ale velmi často s horečkami či bolestí může pomoci prostě příroda.
Tučná či smažená a přepálená jídla jsou také dosti známým nepřítelem jater. Zvláště různé fast foody, které získávají čím dál tím větší popularitu, rozhodně našemu zdraví neprospívají. Samozřejmě to neznamená, že se musíte úplně vyhýbat jezení toho, co jste dříve tak milovali. Jenom jak se říká všeho s mírou a z výše zmíněných typů jídel si spíše udělejte sváteční záležitost a ne každodenní stravu (navíc i při mírné změně jídelníčku člověk si velmi často tak rozšíří obzory, že se mu nechce vracet k dřívějším „pochoutkám“ s kapajícím přepáleným olejem). A další potravinou, která vaši největší žlázu v těle dokáže hezky potrápit, je cukr a samozřejmě i různé sladkosti. Tady podobně jako u tučných a jiných nezdravých jídel je důležité je omezit. To ocení navíc i například chrup či vůbec naše váha.
Kromě léků, alkoholu, tuku, smažení a cukru bychom měli dodržovat i několik dalších kroků. Je zdravé jíst pravidelně a menší porce, pět jídel denně je ideál. Neměli bychom to přehánět se solením. U každého hlavního jídla by bylo dobré jíst i zeleninu, stejně tak bychom během dne měli sníst i nějaké ovoce. Vaření a dušení jsou tradiční způsob přípravy jídel, a dá se takto vařit i chutně, vše záleží jen na výběru receptu. Pokud možno se vyhýbejme různým polotovarům či přímo hotovým jídlům, která obsahují velká množství různých umělých dochucovadel. U jídla je důležitá i jeho pestrost, díky ní se vám podaří tělu přidávat přirozeným způsobem potřebné živiny i bez toho, abychom museli studovat různé výživové tabulky a trávit u sporáku či nákupů půl dne. Vyhýbejme se různým drastickým dietám, pro játra nejsou dobré různé radikální postupy, které by naše tělo v normální situaci nezažilo, a nepřirozené příliš rychlé hubnutí patří mezi ně. No a poslední, ale možná i první rada – pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb. Fyzická aktivita prospěje nejen našim játrům, ale i celkové fyzické a psychické pohodě.