Co urychluje stárnutí kůže

Asi každý touží po tom, aby vypadal mladě a svěže pokud možno do co nejpokročilejšího věku. Jenže bohužel stárnutí kůže úplně zastavit nejde. Na druhou stranu můžeme udělat hodně pro to, abychom tento proces zbytečně neurychlovali. Svěžest našeho vzhledu výrazně ovlivňuje životní styl a různé návyky.

1. asi nikoho nepřekvapí, že na stárnutí kůže má velký vliv to, co jíme. Nadměrná konzumace polotovarů, které na jedné straně obsahují zvýšené množství různých chemických látek, cukrů, tuků i „vylepšovačů“ chuti a na druhé je v nich málo kvalitních antioxidantů, vitamínů a minerálů, celkově zhoršuje stav organismu a tím pádem ovlivňuje i vzhled kůže a vlasů.

2. díky pravidelnému spánku dochází k obnově tělesných sil a také k regeneraci naší pokožky. Jestliže chceme stárnout pomaleji, měli bychom se snažit spát pravidelně sedm až osm hodin, v ideálním případě se pokusme být v posteli už kolem desáté večer. Během spánku je pro kůži důležité i okysličování, takže nezapomínejme si večer pořádně vyvětrat.

3. stárnutí kůže může výrazně urychlit i nadměrná konzumace různých léků, které zatěžují naše játra. Proto je užitečné minimalizovat samovolnou konzumaci jakýchkoliv doplňků a lékaře, který nám ode dveří bez pořádné prohlídky automaticky předepisuje antibiotika, raději vyměňme za někoho jiného.

4. ani sebelepší péče o pleť nám nepomůže, jestliže součástí našeho životního stylu nebude pravidelný pohyb. Ten zlepšuje produkci kolagenu, okysličuje a prokrvuje celý organismus a tím pádem i kůži. Při sportování venku musíme chránit pokožku před příliš velkým množstvím sluníčka – to sice tělo potřebuje, ale v rozumné míře. Jestliže s opalováním přeháníme, kůže začne výrazně rychleji stárnout.

5. na strukturu a kvalitu kůže má silně negativní vliv kouření. Dá se říci, že lidé, kteří si život bez cigaretky nedokážou představit, se rovnou mohou rozloučit s tím, že by jejich pleť ve středním a pozdějším věku vypadala dobře. Zanechat zlozvyku nikdy není pozdě.

6. škodí také nadměrné množství cukru v jídelníčku, který způsobuje, že kůže ztrácí elasticitu a tím se urychluje tvorba vrásek.

7. příliš časté sezení před počítačem nebo televizí má také vliv na stav naší kůže. Ačkoliv se stále vedou debaty, jestli vyzařování obrazovek škodí nebo ne a tím pádem tady vliv na pokožku přímo dokázaný není, jedno víme jistě. Při delším sledování monitoru či televize podvědomě napínáme svaly na obličeji a díky tomu dochází k rychlejšímu vzniku vrásek kolem očí.

8. no a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na stres, který je nedílnou součástí dnešní uspěchané doby. Příliš silné psychické napětí zvyšuje produkci kortizolu, jehož nadměrné množství zhoršuje přirozenou hydrataci pokožky a tím pádem zrychluje její stárnutí. Bohužel stresu je hodně těžké se vyhnout, proto velkou roli hraje pravidelná péče o pleť. Důležité je se zaměřit na boj se vznikem vrásek dostatečně brzy.