Prvorepublikové domácí rady pro zdraví

Simbol_medicina[1]V meziválečném období došlo k velkému rozmachu moderní medicíny. Bohužel s bleskovým vývojem vědeckých poznatků týkajících se lidského zdraví nešla ruku v ruce dobrá dostupnost zdravotní péče. Lékaři a léky byly stále velmi drahé a při méně závažných problémech se většina populace řídila spíše různými ověřenými babskými radami. Podívejme se na pár příkladů z takového domácího receptáře.

Rady pro zdravé trávení

– každé ráno vypijeme skleničku studené vody s rozmíchanou lžičkou cukru, po obědě si dáme skleničku nápoje ze tří sušených švestek zalitých vařící vodu.
– rozdrtíme si anýz s cukrem na jemný prášek. Ráno v poledne a večer si dáme po špetce této směsi.
– v jídelníčku by mělo být dostatečné množství ovoce, zeleniny, mléka, podmáslí a denně bychom měli jíst chléb s otrubami namazaný máslem.

Rady proti různým bolestem

– bolavé a zatuhlé svaly můžeme rozmasírovat výluhem, který si připravíme jednoho velkého křenu a skleničky lihu. Kořen nastrouháme na jemném struhadle, zalijeme, necháme den louhovat a pak dvakrát denně promasírujeme bolestivá místa.
– bolest hlavy, ischias i zánět trojklanného nervu vyhání černý bez. Dvacet gramů plodů zalijeme sklenicí studené vody, rozmačkáme, uvedeme do varu a vaříme dvacet minut. Přecezenou tekutinu pijeme dvakrát denně.
– na revma si připravíme odvar ze dvou lžic sušeného borůvkového listí, které povaříme pět minut zalité sklenicí vody. Tekutinu podáváme dvakrát denně. Proti stejnému neduhu bojuje i speciální čočková tinktura, kterou si vyrobíme tak, že vrchovatou lžíci luštěniny umeleme na prášek, zalijeme deseti lžícemi koňaku a necháme dva týdny v pokojové teplotě louhovat. Tekutinu přecedíme do nádobky a podáváme čtyři kapky na jednu kostku cukru třikrát denně.

Rady na různé nervové problémy

– proti stresu se připravuje léčivý nápoj z litru bílého suchého, do kterého nalijeme půl deci lihu a pět lžiček sušeného puškvorce. Nádobu uzavřeme a odložíme do tmy na dva týdny. Po přecezení podáváme lžíci domácího léku dvakrát denně.
– proti strachu pomáhá nejen malý panáček. Prvorepublikové rady doporučují opláchnutí obličeje co nejstudenější vodou a přičichnutí k lahvičce klasické kolínské. Pokud problémy máme častěji, je užitečné pravidelně pít lipové a meduňkové čaje.
– na nespavost si nadrtíme půl lžíce fenyklových semínek, přidáme k nim půl lžíce listí ze stejné rostliny a vše zalijeme půl druhou skleničkou červeného suchého. Uvedeme do varu, na malém plamínku povaříme pět minut, necháme vychladnout a přecedíme. Nápoj vypijeme hodinu před spaním.

Výše uvedené způsoby domácí léčby je dobré brát spíše jako zajímavost a náhled, jak se to dělalo v domácnostech kdysi. V případě zdravotních problémů je dobré nejdříve plánovanou léčbu probrat s nějakým odborníkem.