Regenerace kůže

Kůže je největší orgán lidského těla. Její plocha je více než půl druhého metru čtverečního a stanoví necelých deset procent lidské váhy. Má obrovskou schopnost regenerace, ale ta se přibývajícími léty postupně zhoršuje. Není nutno zoufat, kůži je totiž možno trošičku povzbudit a zlepšit tak její obnovu i v zralém věku.

Asi nejvýznamněji ovlivňuje kůži slunce či možná přesněji sluneční záření. Pro lidský život je nezbytné, ale souběžně se díky němu snižuje produkce kolagenu, který je zodpovědný za elasticitu a hladkost. Navíc pravidelně opalovaná kůže slábne a tím se stává výrazně citlivější vůči různým, převážně negativním, vlivům okolí. Tady je asi rada každému jasná. Musíme se neustále chránit správným oblečením a také různými krémy, které blokují negativní účinky UV záření.

Další věcí, která ovlivňuje regenerační schopnosti kůže je … civilizace a negativní jevy, které ji doprovázejí. V tomto případě jde samozřejmě o zhoršené životní prostředí, výrazně zvýšenou prašnost a samozřejmě různé chemické látky, které kolem nás neustále poletují. Kdyby jen tak létaly, tak to není žádná hrůza, ale jejich působením dochází k nepříliš přirozenému poškozování kožních buněk, na jejichž regeneraci tělo musí zbytečně vydávat energii. Tady, kromě klasické ochrany oblečením a snahy o co nejčastější pobyt v přírodě, bychom ještě navíc měli zvýšit přísun vitamínů C a E, které jsou účinnými antioxidanty. Navíc je vhodné používat krémy, které tyto vitamíny obsahují.

A nakonec bychom neměli zapomínat na přímé povzbuzování regenerace. A tu určitě nejlépe podpoří pravidelné silné peelingy. Samozřejmě přímo po zákroku může být naše kůže mírně zarudlá, ale už během prvního týdne si všimneme, jak se její kvalita a vzhled začíná výrazně zlepšovat. V domácích podmínkách je možné využít přírodní sílu kávového lógru (lze vmíchat i čerstvě umletou kávu, ale nemá to praktický smysl, efekt je úplně stejný a tak si aspoň dopřejeme před zákrokem šálek voňavé lahůdky). Ten smícháme s naším  oblíbeným, za studena lisovaným olejem, přidáme trochu tekutého neutrálního mýdla a špetku skořice – výsledkem by měla být hustá, ale stále ještě trochu tekutá hmota. Peeling provádíme ve sprše, ošetřovaná místa nejdříve namočíme a zákrok by měl trvat přibližně šest minut. Pokud se nám nechce vyzkoušet kávu, další oblíbenou přirozenou surovinou jsou například ovesné vločky nebo přírodní cukr.