Tři domácí léky na plíseň nehtů

Plíseň nehtů je velmi nepříjemný zdravotní a kosmetický problém, jehož léčba může trvat mnoho měsíců či let. Nyní je na trhu hodně různých léčivých přípravků, které tuto nemoc řeší, ale většina lidí věří spíše osvědčeným domácím metodám. Níže představíme tři takové léky či možná spíše léčebné postupy, které plíseň nehtů odstraňují.

Mezi ověřené a oblíbené tradiční prostředky proti plísni patří jablečný ocet. Budeme ho potřebovat větší množství, proto je užitečné popřemýšlet o domácí výrobě. Léčení je velmi jednoduché, promícháme ocet spolu s teplou, ale ne horkou vodou v poměru jedna ku jedné a na čtvrt hodiny do ní namočíme postižené nehty. Po lázni si nohy či ruce pořádně osušíme, můžeme je i případně vyfénovat. Léčbu opakujeme podle potřeby. Jablečný ocet je obecně řazen mezi velmi kvalitní přírodní antimykotika.

Dalším přírodním lékem může být oregano a panenský olivový olej. Přesněji místo dobromysli budeme potřebovat dvě kapky oreganové silice (oleje), kterou přikápneme na lžičku tzv. oliváku. Směs nanášíme na nehty. Léčba by měla trvat dva až tři týdny, pokud nezabere do jednadvaceti dnů (což se ale téměř nestává), tak už v ní nepokračujeme a vybereme raději jiný způsob. Oregano má obecně také velmi kvalitní antimykotické účinky, navíc působí proti různým zánětům a jak nasvědčuje i její český lidový název – uklidňuje nervy. Na nehtech to možná nepoznáme, ale proč si během léčby vnější nedopřát i častější dochucování různých pokrmů tímto chutným kořením.

Poslední zde představený lék na plíseň nehtů není sice příliš přírodní, ale je to ukázka klasické domácí léčby výrazně dostupnějšími prostředky. Využívá se při něm ústní voda Listerine (a jiné s podobným složením), kterou dnes můžeme najít v mnoha domácnostech. Paradoxně je tato zásobenost způsobena spíše různými reklamami než skutečným doporučením zubních lékařů či dentálních hygienistů. Ti totiž často upozorňují na různá úskalí častého používání této tekutiny (například riziko popálení naší sliznice). Ale pokud už modrou lahvičku doma máme a zároveň nás trápí nehty, můžeme promíchat lžičku ústní vody se stejným množstvím jablečného octa a citronu (zde se na chvilku vrátíme k přírodě). Do vzniklé směsi namáčíme kosmetické vatičky, které přiložíme na plíseň a upevníme tak, aby nám nesklouzly. Necháme působit čtyřicet minut a poté nehty velmi pečlivě osušíme. Léčba by se měla opakovat denně a efekty jsou často viditelné během necelých čtrnácti dnů.

2 komentáře u „Tři domácí léky na plíseň nehtů“

  1. Díky za radu s Oregánem, kolikrát denně by se ty nehty měly mazat? Díky

    • Podle možností, minimálně na noc, neuškodí ale ani pak zopakovat ještě ráno před navlečením ponožek.

Komentáře nejsou povoleny.