Babské rady na plíseň nohou

Plíseň na nohou, či možná spíše na chodidlech a mezi prsty, je velmi obvyklý letní problém, kdy mnohem častěji navštěvujeme různá koupaliště, nosíme otevřenou obuv a nebo chodíme naboso. K dostání je dnes již více přípravků, které plíseň léčí, ale jejich nevýhodou bývá docela vysoká cena. Proto neocenitelným pomocníkem mohou být i babské rady, jejichž velkým pozitivem je výrazně menší finanční náročnost.

1. jestliže máme přístup k chmelovým šiškám (v naší zemi často roste i zplanělý podél cest), nasušíme si jich trochu do zásoby. Pak v případě problémů s plísní na nohou vezmeme dvě lžíce drogy, zalijeme půl litrem vařící vody a necháme pod pokličkou zhruba deset minut louhovat. Pak nádobu odklopíme a necháme vychladnout na přijatelnou teplotu. Poté si vzniklým nálevem pořádně omyjeme nohy a nakonec je velmi pečlivě osušíme. Opakujeme dvakrát až třikrát denně, dokud plíseň neustoupí.

2. mezi další babské rady patří rozmarýnová koupel. Vezmeme si hrst čerstvých listů (nebo půl hrsti sušených) této byliny a zalijeme je litrem vařící vody. Necháme je louhovat stejně jako chmel, čili přibližně deset minut. Pak tekutinu přecedíme a nalijeme do vany. Jestli se nám nechce koupat a nebo máme doma jen sprchový kout, můžeme si připravit menší dávku léčiva. Na jednu lžíci sušeného rozmarýnu by měla stačit přibližně sklenička vařící vody. Doba louhování je stejná, tekutinou si pak pořádně omyjeme nohy trpící plísní (věnujeme hodně pečlivosti prostoru mezi prsty) a samozřejmě pak je i pořádně vysušíme.

3. mezi výrobně nejnáročnější, ale podle mnohých i nejúčinnější babské rady proti plísni na nohou se určitě řadí domácí česneková (alicinová) tinktura. Budeme potřebovat dvě hlavičky českého česneku (naši předci čínský ani mexický k disposici neměli, možná to z něj jde také, ale asi bude potřeba větší množství), hrst sušené levandule, lžíce sušené šalvěje a jablečný nebo vinný ocet. Česnek oloupeme, nasekáme na kostičky, promícháme s bylinkami a zalijeme octem tak, aby vše bylo přikryté. Sklenici umístíme na čtrnáct dní do tmavé spíže či skříňky. Když nás začne trápit plíseň na nohou, připravujeme si teplé (ne horké) koupele v nějakém lavóru, do kterého vmícháme pět lžic připravené tinktury.

1 komentář u „Babské rady na plíseň nohou“

  1. Užíval jsem různé masti s krátkodobým efektem, ale pak jsem se dočetl, že po koupeli je důležité vše mezi prsty osušit. Jenomže, to byste nevěřili, jak jednoduše to jde fénem. A tak jsem se ji po mnoha letech zbavil

Komentáře nejsou povoleny.