Hematom pod nehtem čili štěnice

Po nějakém úderu do nehtu a také velmi často poté, co si například nehet přiskřípneme mezi dveřmi nebo pokud nepříjemně zakopneme, se začíná vytvářet menší či větší tmavá skvrna pod nehtem. Jde o hematom, kterému se lidově také dosti často říká štěnice.

Hematom pod nehtem vzniká díky krvi, která se tam po nějakém větším nárazu či tlaku nahromadí. Dost často se tento problém objevuje u lidí, kteří se věnují fyzické práci, ale s trochou nešikovnosti to může potkat každého. Zvláště pokud manipulujeme s těžšími předměty. Zabarvení je převážně tmavě hnědé až černé, občas se po úrazu může natrhnout či poškodit celý nehet. Pokud je štěnice větší, velmi často nehet později stejně sám sleze a bude nahrazen novým. Rychlost růstu záleží od věku zraněného a také od toho, jestli se jedná o nehet na ruce nebo na noze a navíc každý člověk je trochu jiný. Nehty na ruce jsou rychlejší. Obecně se uvádí délka růstu tři až šest měsíců.

Malý hematom pod nehtem nemusíme vůbec léčit. S postupem času sám zmizí. Problém je s velkými modřinami. Zvláště pokud jsou bolestivé. Dá se říci, že v tomto případě neexistují nějaké klasické babské rady, díky kterým by problém zmizel. Vše se bude točit jen kolem případného zmenšení bolesti, ale řešením to nebude. Buď necháme působit čas a nebo prostě navštívíme odborníka, který po desinfekci postiženého místa, jemném naříznutí či propíchnutí nehtu může nadbytek krve opatrně vytlačit (pro zákrok není nutné umrtvení). Není příliš dobrý nápad toto zkoušet doma, mimo jiné i z důvodu rizika infekce. V některých případech se doporučuje rychlejší odstranění celého nehtu. U štěnice je velmi důležité mít jistotu, že vzniká opravdu díky nějakému menšímu úrazu. Pokud nám totiž začíná něco divně černat pod nehtem a vůbec si nejsme vědomi, že došlo k nějakému mechanickému poškození, okamžitě navštivme lékaře. Zvláště pokud se skvrnka místo vstřebání začíná zvětšovat. Může se totiž jednat o melanom, a to už rozhodně není kosmetická vada a je nutný bleskový chirurgický zákrok. Samozřejmě není nutno hned panikařit, protože hnědnutí může mít více příčin, ale odborník to posoudí nejlépe.