Sirupy na kašel s diviznou

Divizna na horské louceDivizna má protizánětlivé účinky a navíc chrání sliznice horních cest dýchacích a žaludku. Také pomáhá odkašlávat a podporuje pocení, takže může být výtečným pomocníkem při různých nachlazeních. Není proto divu, že se z ní vyrábí různé domácí léky a sirupy na mokrý kašel.

Na čistý diviznový sirup proti kašli a na posílení imunity budeme potřebovat pět lžic sušené byliny a dvě lžíce přírodního cukru. Drogu nasypeme do malého hrnce, zalijeme hrnečkem vody, uvedeme do varu a povaříme deset minut. Hrnek odložíme na nějaké studenější místo (za okno či do spíže) a pod pokličkou necháme tekutinu vychladnout. Poté ji uvedeme znovu do varu, přisypeme cukr, dokonale rozmícháme a horký lék nalijeme do vyvařené tmavé lahvičky. Pečlivě ji uzavřeme a uskladníme.

Diviznu můžeme promíchat také s malinovým sirupem, který je velmi oblíbeným domácím prostředkem proti nachlazení. Navíc přidáme ještě jitrocel, který má také schopnost utlumovat kašel. Do hrnce nalijeme sklenici kvalitního malinového sirupu, přidáme lžíci sušené jitrocele a to samé množství divizny. Uvedeme do varu, stáhneme plamínek a povaříme pod pokličkou pět minut. Poté přikrytý hrneček odložíme do chladu, studenou tekutinu přecedíme a přelijeme do připravené čisté lahvičky.

Na chladnější roční období se můžeme připravit v sezóně, kdy je moc bylinek nejsilnější. Od července trháme čerstvé květy bez kalichu (když vyschne rosa) a každou vrstvu prosypeme cukrem. Květy se otevírají ráno a opadávají večer, proto bychom je měli sbírat každý den. Pokud jich máme více, můžeme je usušit na slunci nebo v troubě rozehřáté na padesát stupňů. V září vzniklý sirup přecedíme a přelijeme do připravené lahvičky, kterou uskladníme ve tmě a chladu. Pozor, sirup má velmi výraznou chuť a podává se jen kávovými lžičkami.

Jasně definované vedlejší účinky divizny nejsou známé. Může se objevit alergie na květy a obecně se nedoporučuje podávat diviznové léky malým dětem, těhotným a samozřejmě také kojícím ženám. Jako v případě každé léčby je i užívání domácích sirupů lepší konzultovat s naším lékařem.