Babské rady proti zácpě

Zácpa je v poslední době jednou z častějších poruch zažívání. Statisticky trápí každého čtvrtého muže a dokonce každou druhou ženu. Nemalá část problémů je spojena s životosprávou a velmi často klasické babské rady mohou vyřešit většinu problémů.

Kdy můžeme mluvit o zácpě ? Je to v případě, kdy s velkou potřebou míříme na toaletu méně často než třikrát týdně. Samozřejmě jednorázově to nevadí, ale pokud je takový stav trvalý, tak je nejpravděpodobněji někde problém. Pravidelné vyměšování by mělo být častější. Mezi nejčastější příčiny zácpy patří nevhodná dieta, nedostatek pohybu a obecně sedavý typ práce, neustálé stresy a také samozřejmě i užívání různých nezdravých či nepříliš zdravých látek, jako je alkohol, nikotin či kofein.

Na začátku je nutno si pořádně prohlédnout svůj jídelníček, protože je možné, že i s drobnými změnami toho na záchodě později dokážeme opravdu hodně a také pravidelně. Pokud je v našem menu příliš často nějaký fast food a také spousta různých polotovarů či sladkostí, už jen jejich redukce může zlepšit trávení a vyměšování. Pak už stačí přidat jen hodně vláknin čili zeleninu a ovoce, případně  doplnit vše o celozrnné pečivo a větší množství polévek a vše by mělo být na nejlepší cestě. Dále je dobré se vyhýbat nadměrnému množství luštěnin, tuků A jaké jsou další babské rady ?

1.je nutno jíst pravidelně snídaně a pokud možno půl hodiny před nimi se napít sklenky vody či minerálky nebo ovocného či zeleninového džusu. Tekutiny by měly mít pokojovou teplotu.
2. pravidelnost by se měla týkat vůbec celého stravování. Je dobré jíst čtyřikrát až pětkrát denně. Pokaždé by měly být spíše menší porce a každé jídlo by se mělo jíst bez stresu, v klidu a všechna sousta by měla být pečlivě rozžvýkána (občas se doporučovalo žvýkat vše aspoň třicetkrát, ale to není nutné, zvláště protože každé jídlo má jinou konsistenci).
3. je nutno pít alespoň dva litry tekutin denně, voda a různé přirozené šťávy jsou ideální. Co se týká minerálek, tak v rozumném množství proč ne, jen by měly být neperlivé. Je dobré se vyhýbat čaji a kávě.
4. neměli bychom bojovat s přírodou. Tudíž není dobré se do vyměšování nutit (sednout si jen tak, možná se povede, je ok, ale násilím tlačit už není správné), ale také ho nesmíme zadržovat.
5. pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb. Velmi dobré jsou pravidelné procházky a také případně i každodenní cvičení.
6. pokud jednoduchá úprava jídelníčku uvedená na počátku nepomohla, tak je nutno ještě trochu přitvrdit (samozřejmě v tomto případně to nesmíme brát doslovně). V menu by se měl omezit výskyt bílé mouky a pečiva z něj, brambory a rýže. Naopak by se mělo zvětšit množství sušeného ovoce (je dobré ho namočit a šťávu z něj po ránu vypít), kefírů, jogurtů a také by se mělo zvýšit množství hořčíku a vápníku (které i pomohou omezit stres). Ranní sklenka vody by měla být obohacena lžičkou medu, případně i trochou citronové šťávy.